Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska podpisuje umowę Artemis z NASA na imprezie kosmicznej IAC 2021 w Dubaju.

Polska potwierdziła swoje zobowiązanie do zapewnienia zrównoważonej eksploracji kosmosu, gdy Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), podpisał porozumienie NASA Artemis podczas Międzynarodowej Konferencji Kosmicznej 26 października.MAK2021 Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Zastępca dyrektora NASA Pam Melroy przypieczętowała umowę dla agencji, a administrator NASA Bill Nelson podziękował jej za zaangażowanie w ustanowienie zasad spokojnego zachowania w kosmosie.

„Cele te nie mogą zostać osiągnięte przez żaden naród samodzielnie – zapewnienie długoterminowej stabilności przestrzeni kosmicznej będzie wymagało silnego międzynarodowego zaangażowania z sojusznikami. Ekscytujące jest ciągłe tempo zawierania umów z Artemidą, a wiele narodów pracuje na rzecz bezpieczeństwa całej ludzkości” – powiedział Administrator NASA Nelson.

Z drugiej strony Vrosna przypomniał wkład polskich naukowców i inżynierów w międzynarodowe podróże kosmiczne i nazwał Traktat Artemidy ważnym krokiem.

„W ciągu ostatnich 40 lat ponad 80 instrumentów zaprojektowanych i zbudowanych przez polskich naukowców i inżynierów było wykorzystywanych w różnych międzynarodowych misjach kosmicznych. Integracja Polski z Porozumieniem Artemis to kolejny ważny krok w rozwoju potencjału polskiego przemysłu lotniczego na arenie międzynarodowej. arena – powiedział Wroszna.

Nowa umowa oznacza podpisanie drugiej umowy, ponieważ rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos i agencja kosmiczna Zjednoczonych Emiratów Arabskich zawarły międzyrządowe partnerstwo w celu zacieśnienia współpracy w działaniach związanych z przestrzenią kosmiczną.

Jakie są umowy Artemis?

Według NASA, umowy Artemis ustanawiają praktyczne zasady prowadzenia współpracy w zakresie eksploracji kosmosu między krajami uczestniczącymi w programach NASA eksploracji Księżyca w XXI wieku. Struktura tego porozumienia wzmacnia i wdraża porozumienie z 1967 r., „zasady rządzące działalnością państw w eksploracji i użytkowaniu przestrzeni kosmicznej, w tym Księżyca i innych ciał niebieskich”, zwane inaczej Porozumieniem Kosmicznym.

Umowy te wzmacniają zaangażowanie Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników, w tym „Konferencję rejestracyjną”, „Porozumienie w sprawie odzyskiwania astronautów” i inny kodeks postępowania wspierany przez NASA i jej sojuszników, w tym publiczne ujawnianie danych naukowych. .

READ  Piłka nożna - Q. Mistrzostwa Świata: Nasza prognoza dla Anglii - Polski

NASA twierdzi, że wiele innych krajów dołączy do porozumienia, aby ustanowić bezpieczną, pokojową i dostatnią przyszłość w kosmosie. Kierownictwo oczekuje, że praca z nowymi i istniejącymi partnerami doda nowej energii i możliwości, tak aby cały świat mógł czerpać korzyści z jego badań i innowacji.

Zdjęcie: NASA