Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska podnosi stawki niższe niż oczekiwano, aby ograniczyć ceny

(Bloomberg) — Polska podniosła stopy procentowe mniej niż oczekiwano, pomimo przyspieszenia inflacji do ćwierćwiecza, co oznacza, że ​​decydenci mogą zbliżać się do końca swojej kampanii zaostrzania polityki. Złoty osłabił się wobec euro.

Bank centralny w Warszawie podniósł stopę referencyjną o 75 punktów bazowych do 5,25%, najwyższego poziomu od listopada 2008. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami sześciu z 28 ekonomistów ankietowanych przez Bloomberg. Większość spodziewała się wzrostu o cały punkt procentowy po tym, jak Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski, co może jeszcze bardziej podnieść ceny energii.

Gwałtowna kampania podwyżek cen jak dotąd nie spowolniła przyspieszającej inflacji, ale zaczyna wywierać presję na niektórych konsumentów. W zeszłym miesiącu rząd wprowadził program pomocy dla kredytobiorców hipotecznych. Prezes Banku Centralnego Adam Glapiński wyjaśni tę decyzję na konferencji prasowej w piątek.

W sąsiednich Czechach bank centralny podniósł w czwartek benchmark o 75 punktów bazowych do 5,75%, więcej niż oczekiwano. Podczas gdy główny przemysł wytwórczy boryka się z niedoborem surowców, a gospodarka może w tym roku spowolnić, bankierzy centralni są zaniepokojeni oznakami utrwalania się wysokich cen konsumpcyjnych.

© Bloomberg LP 2022

READ  Narodowy Fundusz wspiera rozbudowę ogrzewania podziemnego w Miechtunowie, Polska