Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska otrzymuje amerykański sprzęt wojskowy w celu wzmocnienia wschodniej flanki przeciwko Rosji

WARSZAWA, 4 lutego – Amerykańskie wyposażenie wojskowe zaczęło przybywać do Polski – poinformowało w piątek polskie ministerstwo obrony, aby wzmocnić wschodnią flankę NATO, gdy Zachód i Rosja kłócą się o rosyjską obecność wojskową w pobliżu granicy z Ukrainą.

Administracja prezydenta Joe Bidena ogłoszony w środę rozmieszczenie prawie 3000 amerykańskich żołnierzy w Europie Wschodniej w nadchodzących dniach w obliczu impasu z Rosją o Ukrainę.

Około 1700 żołnierzy z 82 Dywizji Powietrznodesantowej z Fort Bragg ma przybyć do Polski – poinformował w środę minister obrony Mariusz Błaszczak i Pentagon, ale tylko tymczasowo.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Ponadto około 300 żołnierzy będzie stacjonować w Niemczech, gdzie ma powstać wspólna kwatera główna.

Minister obrony narodowej Polski Mariusz Błaszczak poinformował w czwartek wieczorem, że do Polski przybyła już „grupa zaawansowana”.

„To wyraźny sygnał sojuszniczej solidarności” – napisał na Twitterze, zamieszczając zdjęcia żołnierzy rozładowujących sprzęt z jednego samolotu transportowego C-130 Hercules.

Prywatny nadawca TVN24 pokazał w piątek rozładunek dwóch amerykańskich samolotów na lotnisku Rzeszów-Jesionka na południu Polski. Nadawca poinformował, że do tej pory wylądowało sześć amerykańskich samolotów.

Nie jest jeszcze jasne, kiedy przybędą żołnierze amerykańscy i gdzie będą stacjonować. Centrum operacyjne MON skierowało Reutersa do armii amerykańskiej, która nie odpowiedziała od razu na prośbę Reutera o dodatkowe informacje.

Wojsko amerykańskie ma już w Polsce około 4500 żołnierzy zarówno w ramach NATO, jak i bilateralnych, w większości stacjonujących na zachodzie kraju na zasadzie rotacji.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie Alicji Ptak; Montaż przez Raissę Kasolowsky

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.