Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska odkłada debatę o spornej ustawie medialnej wśród podziałów koalicyjnych

WARSZAWA (Reuters) – Rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość odłożyła debatę parlamentarną nad nową ustawą medialną, powiedział w środę prominentny deputowany, w związku z rozłamem z sojusznikami w sprawie zmian, które mogą doprowadzić do utraty licencji przez należący do USA TVN.

Proponowana ustawa znowelizuje polskie prawo o radiofonii i telewizji i uniemożliwi firmom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego kontrolowanie polskich stacji radiowych i telewizyjnych.

Proponowane zmiany wywołały napięcia między Polską a Stanami Zjednoczonymi i wywołały nową krytykę ze strony polskich ugrupowań opozycyjnych, że PiS dąży do ograniczenia wolności mediów.

Urzędnicy z nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość wskazali, że ustawa zostanie omówiona na sesji parlamentarnej, która rozpocznie się w środę, ale wysoki rangą prawnik z partii Prawo i Sprawiedliwość powiedział dziennikarzom, że debata zostanie przeniesiona na 11 sierpnia.

– Tego podczas tej sesji nie osiągniemy – powiedział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terleke.

TVN, należąca do krytykującego rząd Discovery Inc, jest jednym z największych nadawców telewizyjnych w Polsce. Najpopularniejszym całodobowym kanałem informacyjnym jest TVN24.

Rządzący nacjonaliści od dawna twierdzą, że zagraniczne ugrupowania posiadają zbyt wiele polskich mediów, co zakłóca debatę publiczną. .

Na początku tego roku państwowa rafineria ropy naftowej PKN kupiła regionalnego wydawcę gazety Polska Press od niemieckiej Verlagsgruppe Passau, realizując ambitną politykę prawa i sprawiedliwości.

Jednak mniejszy rządzący sojusznik partii, liberalna gospodarczo Partia Zgody, nie zgadza się z proponowanymi przez PiS poprawkami do ustawy o nadawaniu.

Zamiast tego zaproponował, aby firmy z krajów OECD mogły posiadać ponad 49% udziałów w polskich spółkach medialnych.

„Nie poprzemy tej ustawy bez proponowanej przez nas nowelizacji” – powiedziała w środę TVN24 rzeczniczka Accord Magdalena Srocca.

(Sprawozdawczość Anny Cooper i Paula Florkewicz; Redakcja Joe Baffera)