Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska musi wykorzystać pasmo 3,5 GHz do swojej sieci 5G

Polski rząd został wezwany przez Stowarzyszenie Polska Cyfrowa (Cyfrowa Polska) o jak najszybsze przyznanie licencji na pasmo C 3,5 GHz do użytku 5G. Według TeleGeography, rządowe starania o zmianę ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa opóźniły z powodu pandemii planowany przez Polskę proces licencjonowania pasma 3,5 GHz i straciły tempo (KSC).

Więcej informacji o procedurach licencjonowania

Operatorzy oferują usługi 5G w paśmie 2100 MHz i 2600 MHz, które wcześniej były wykorzystywane w sieciach 3G i 4G w Polsce i Holandii, jedynych dwóch krajach UE, które nie mają jeszcze licencji na pasmo 3,5 GHz.

Biorąc pod uwagę, że polskie sieci komórkowe obsługują większy ruch w wyniku kraju goszczącego ukraińskich imigrantów, prezes Cyfrowa Polska Michał Kanownik stwierdził, że ważne i pilne jest uzyskanie licencji na widmo 5G. Zdaniem Kanownika, w dłuższej perspektywie sieć nowej generacji przyczyni się do dalszego wzrostu PKB i zwiększenia konkurencyjności gospodarczej Polski na tle innych krajów UE.

Prawie każdy kraj, który wdraża 5G, wykorzystuje pasmo 3,5 GHz dla operatorów telekomunikacyjnych. Jest uważany za najważniejszą częstotliwość radiową dla usług 5G na całym świecie.

READ  Polski eksperyment aktualizuje Archiwum Radia - The Calvert Journal