Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska ma szansę być liderem w nowoczesnych dziedzinach

Polska ma szansę być liderem w nowoczesnych dziedzinach

Bawi Nerada, Starszy Wiceprezes Krajowej Rady Gospodarczej Banku Transformacji Gospodarki Polskiej.

Bawi Nerada, Starszy Wiceprezes Zarządu Gospodarki Narodowej Banku Transformacji Gospodarki Polskiej

Matthews Albin, dziennikarz „Super Biznesu”: – Poznaliśmy się podczas konferencji 3D. Ta “wojna światowa” nie ma nic wspólnego z Internetem, prawda?

Paweł Nierada, wiceprezes BGK: – Nie chodzi o internet, chodzi o pewną powinowactwo. Te 3W to woda, wodór i węgiel. Używamy wodoru jako paliwa przyszłości, chociaż w rzeczywistości jest to nasza teraźniejszość. Misją BGK jest wspieranie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski, dlatego stworzyliśmy program płynnej i długofalowej transformacji naszej gospodarki w tych nowoczesnych obszarach. Polska jest już piątym największym producentem wodoru na świecie. Teraz to szary wodór. Nie widzę jednak przeszkód w walce o miano lidera w produkcji zielonego wodoru.

A co z resztą „W”? Chociaż współczesne wykorzystanie wodoru jest oczywiste, mogą pojawić się pytania o wodę, a przede wszystkim o węgiel.

Węgiel drzewny nie pojawił się na tej liście przypadkowo. Dziś kojarzy nam się z zanieczyszczeniem, ale nasza perspektywa jest zupełnie inna. Węgiel jest niezbędnym elementem funkcjonowania gospodarki. Węgiel składa się również z włókien węglowych, farmaceutyków, filtrów, nanotechnologii i grafenu. To jest przyszłość. Powiem więcej Nie ma więcej odpadów niż spalanie węgla. To, co chcemy zmienić, to zbliżenie środowiska naukowego do biznesu i stworzenie przestrzeni wymiany między podmiotami gospodarczymi. Okazuje się, że graczom biegle posługującym się nowoczesnymi technologiami trudno od razu znaleźć partnerów.

– Jaki jest udział BGK w umowie z Polską?

Realizujemy strategiczny program inwestycyjny skierowany do samorządów. Właśnie zamknęliśmy nasz pierwszy nabór wniosków w wersji beta. Każde biuro w mieście miało okazję zaprezentować trzy projekty inwestycyjne z możliwością uzyskania dofinansowania do 95%. Wartości projektu.

READ  EasyJet, Tui, Jet2 i Ryanair wydają świąteczną aktualizację, w której odwołano więcej lotów

Czy ludzie chcą aplikować do tego programu?

– Prawie 8000 zamówień o łącznej wartości ponad 90 mld zł. W pierwszym naborze wniosków spodziewamy się dofinansowania w wysokości ok. 20 mld zł. Co ważniejsze, inwestycje, które będą realizowane w ramach tego programu przyczynią się do rozwoju inwestycji w samorządach. Inteligentny rozwój. To nie tylko przekłada się na rozwój gospodarki, ale także wprowadza nas w rozwój nowych technologii.

– Co robisz z pieniędzmi?

Zidentyfikowaliśmy już 35 obszarów priorytetowych. Jest podzielony na cztery kategorie. Są to szeroko rozumiane inwestycje, począwszy od inwestycji w infrastrukturę energetyczną, drogową, wodno-kanalizacyjną, ale także kwestie gospodarki wodnej, takie jak jej retencja. Wracając do wodoru, bezemisyjny transport jest bardzo ważny.

Które samorządy najchętniej otrzymują te pieniądze?

– Biorąc pod uwagę liczbę złożonych wniosków, można powiedzieć, że są wszystkie. Od gmin po powiaty. Naszym celem było stworzenie programu łatwego w obsłudze. Żadnych biurokratycznych przeszkód. Cały proces jest elektroniczny. Za pośrednictwem naszej strony przedstawiciele samorządów mogą się zalogować i uzyskać identyfikację. Formularze i wymagania zostały maksymalnie uproszczone.

Kiedy zobaczymy efekty tych inwestycji?

– Chcieliśmy szybko zrealizować zgłoszone projekty. Ogólnym celem jest, aby był to program, który naprawdę niesie w sobie potencjał wzrostu gospodarczego. Co najważniejsze, że ten program nie jest jeszcze dostępny, musi być okresowy. Teraz zamykamy pierwszego pilota. Myślę, że jesienią otworzymy okno na kolejne aplikacje. Przewidujemy, że po dwóch pierwszych wersjach beta program będzie miał szansę stać się stałym mechanizmem finansowania inwestycji samorządowych.

W czasie pandemii BGK był jednym z podmiotów zaangażowanych w walkę z zapaścią gospodarczą, którą mógł wywołać koronawirus. Jak oceniasz obecną sytuację?

Dane GUS są zaskakująco dobre. Ale moim zdaniem nie czas spocząć na laurach, wręcz przeciwnie. Na razie musimy zmobilizować wszystkie zasoby, którymi dysponujemy i pamiętać o schemacie projektowania. Jak na ironię, pandemia otworzyła naszej gospodarce możliwości zmniejszenia naszego potencjału i możemy wykorzystać chaos powstały w wyniku zakłóceń w tradycyjnych łańcuchach dostaw. Stworzyło to przestrzeń, którą nasza gospodarka i nasi przedsiębiorcy mogą wykorzystać do wykorzystania elementów biznesowych, z którymi do tej pory mieli do czynienia nasi konkurenci.

READ  AM Best potwierdza ratingi kredytowe Polskiego Towarzystwa Reasekuracji SA

Partnerem finansowym jest Bank Gospodarstwa Krajowego

Autor: materiały promocyjne