Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska kupuje 800 pocisków Hellfire do uzbrojenia swoich nowych śmigłowców szturmowych

Polska kupuje 800 pocisków Hellfire do uzbrojenia swoich nowych śmigłowców szturmowych

WARSZAWA, Polska — Polski rząd podpisał umowę na przenoszenie 800 pocisków Hellfire II przez nową flotę śmigłowców szturmowych, a zamówienie na Boeinga AH-64E Apache wciąż jest w przygotowaniu.

Umowa na sprzedaż pocisków produkowanych przez firmę Lockheed Martin została podpisana przez Departament ds. Uzbrojenia i Dowództwo Wsparcia Bezpieczeństwa Armii Stanów Zjednoczonych (USASAC).

Zdaniem urzędników transakcja jest warta około 150 milionów dolarów. Dostawy mają rozpocząć się w tym roku i potrwać do 2029 roku.

Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Pachak napisał we wtorek na Twitterze, że broń ma być przeznaczona na uzbrojenie „naszych śmigłowców wsparcia AW149, a docelowo śmigłowców szturmowych AH-64E Apache Guardian”.

W lipcu 2022 roku polski rząd podpisał umowę na zakup 32 śmigłowców AW149 produkcji włoskiej przez firmę Leonardo. Samoloty mają być dostarczane w latach 2023-2029. Kontrakt obejmuje pakiet logistyczny oraz szkolenia i symulatory.

Również w ubiegłym roku MON skierował do rządu USA prośbę o zakup 96 Boeingów AH-64E Apache. Zgodnie z planem śmigłowce trafią najpierw do 18. Dywizji Zmechanizowanej. Lokalni przedstawiciele obrony powiedzieli, że dywizja, która stacjonuje w Siedlcach, około 91 km na wschód od stolicy Polski, Warszawy, została wyznaczona jako bastion przeciwko możliwej rosyjskiej inwazji.

Jarosław Adamowski jest polskim korespondentem Defense News.

READ  Polska współgospodarzem Mistrzostw Europy w Koszykówce 2025