Polska 2:0 Szwecja: Druga połowa to awans Polski |  Kwalifikacje europejskie

Polska 2:0 Szwecja: Druga połowa to awans Polski | Kwalifikacje europejskie

Po raz drugi z rzędu Polska zakwalifikowała się do Mistrzostw Świata FIFA po pokonaniu Szwecji w finale w Chorzowie.

ważne chwile

49′ Karlstrom popełnia Krichowiak w okolicy
51′
Lewandowski pokonuje Olsena rzutem karnym!
57′ Szczęsny zaprzecza Forsbergowi
72′ Zieliński wyrwał drugie miejsce

Spotkanie w skrócie: Polska awansowała w drugiej połowie

W pierwszej połowie w klatce szans było niewiele, choć Szwedowi Emilowi ​​Forsbergowi obronił Wojciech Szczczny, a w drugą stronę trafił szeroko Mate Kach.

Grzegorz Krychowiak został wprowadzony w pierwszej połowie i wywarł natychmiastowy wpływ, ponieważ został sfaulowany w polu przez Jespera Karlströma, a Robert Lewandowski nie popełnił błędu z pozycji.

Robert Lewandowski wyprzedza Polskę rzutem karnymObrazy Getty

Szwecja starała się o wyrównanie, a Schossnyi ponownie obronił strzał Forsberga, po czym Peter Zieliński wykorzystał faul w obronie i podwoił prowadzenie u siebie.

Gospodarze mogli trafić więcej goli, ale Robin Olsen dobrze obronił po mocnych strzałach głową Jana Bednarka i Lewandowskiego.

Piotr Koźmiński, korespondent w Polsce

Zasłużone zwycięstwo Polski. Poprawili się w drugiej połowie i dwóch ich głównych ludzi stanęło do policzenia. Lewandowski po raz kolejny okazał się świetnym napastnikiem i kapitanem, a Zełenski w końcu spełnił oczekiwania kibiców. Po zaledwie dwóch meczach poza sezonem w Polsce, Czesław Micniewicz miał już za sobą największy moment w swojej karierze trenerskiej, kiedy Polska ponownie wygrała na Stadionie Śląskim.

Sujay Dutt, szwedzki reporter

Przez większość meczu Szwecja była stroną, która chciała strzelić bramkę, ale polski bramkarz Szczczny utrzymał swoją drużynę w grze, obronił w obu połowach. Nieobliczalne wyzwanie Karlstroma dało Polsce rzut karny dla Lewandowskiego, zanim błąd w obronie dał im szansę na podwojenie przewagi. Ostatnim rzutem kostką w Szwecji było przedstawienie Zlatana Ibrahimovica i Anthony’ego Ilanga, ale ani 40-latek, ani nastolatek nie mogli zmienić wyniku.

reakcja

Lewandowski: Wiedziałem, jak ważny jest rzut karny

Robert Lewandowski, napastnik reprezentacji Polski, rozmawia z UEFA.com: – Mieliśmy wiele problemów przed tym meczem. Wielu naszych zawodników było kontuzjowanych, w tym ja, ja miałem problem z kolanem. Cierpieliśmy, ale teraz możemy świętować. Jestem dumny i szczęśliwy.

Czesław Mickiewicz, trener Polski, rozmawia z UEFA.com: „To wyjątkowa noc nie tylko dla mnie, ale dla całej polskiej piłki. Nie zapominajmy, że niektórzy z naszych piłkarzy mogą mieć swoją ostatnią szansę na grę w mundialu i bardzo się cieszę, że nie przegapią żadnej okazji Naprawdę wspaniała noc.”

Jan Andersson, trener Szwecji, rozmawiał z TV4: – Jestem bardzo rozczarowany. To był mecz w naszym zasięgu. Stworzyliśmy okazje, ale nie zdobyliśmy bramki. Nawet rzut karny był pod kontrolą. Ale musimy po prostu strzelić gola, korzystając z naszych szans.

Zlatan Ibrahimovic, szwedzki napastnik, rozmawia z TV4: „Wszyscy są rozczarowani. To normalne, kiedy przegrywasz. Każdy chce grać w Pucharze Świata, ale niestety tak się nie stanie”.

Kluczowe statystyki

• Rzut karny Lewandowskiego był pierwszym golem Polski u siebie ze Szwecją, który przegrał wszystkie trzy poprzednie spotkania bez zdobycia bramki.
  • Po 75. golu reprezentacji Polski kapitan Polski zajął trzecie miejsce na liście strzelców wszech czasów Europejskiego Związku Piłki Nożnej (UEFA), równając się Sandorowi Kocice i za Ferencem Puskasem (84) i Cristiano Ronaldo (115).

Eliminacje do Mistrzostw Świata w Europie

Belgia, Chorwacja, Dania, Anglia, Francja, Niemcy, Holandia, Polska, Portugalia, Serbia, Hiszpania, Szwajcaria.

Losowanie Pucharu Świata odbędzie się w piątek 1 kwietnia w Doha, start o godzinie 19:00 czasu lokalnego (Europa kontynentalna spóźnia się o godzinę, Wielka Brytania i Portugalia o dwie godziny).

uszeregować

Polska: Szczęsny; Bilic, Glick, Bednarek; Kash, Góralski (Krychowiak 46), Moder, Bereszyński; Zieliński (Buksa 89), Szymański; Lewandowskiego.

Szwecja: Olsen. Crafth, Lindelof, Danielson (Ibrahimovic 80), Augustinson; Kolusevsky, Carlstrom (Svanberg 67), K Olson (Carlson), Forsberg; Isaacs, Quaison (Ilanga 67).