Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polscy ustawodawcy zatwierdzają antyimigrancki mur na granicy z Białorusią

Polscy ustawodawcy zatwierdzają antyimigrancki mur na granicy z Białorusią

WARSZAWA, Polska (AFP) – W piątek polscy ustawodawcy zatwierdzili szybką budowę bariery o wartości 402 mln USD na granicy państwa członkowskiego Unii Europejskiej z Białorusią, aby powstrzymać rosnący napływ migrantów.

A teraz plan proponowany przez prawicowy rząd wymaga jedynie akceptacji prezydenta Andreja Dudy, sojusznika rządu. Budowa ściany zaczyna się od czujników ruchu po zatwierdzeniu.

Polska i inne kraje Unii Europejskiej oskarżają białoruski reżim prezydenta Aleksandra Łukaszenki o zachęcanie i pomoc migrantom z Bliskiego Wschodu i Afryki w staraniach o wjazd do Unii Europejskiej przez granicę z Białorusią. Mówi, że rząd w Mińsku stara się zdestabilizować cały blok w odpowiedzi na zachodnie sankcje.

Część migrantów, głównie z Iraku i Syrii, zmarła z wycieńczenia w pobliżu granicy Polski z Białorusią, która rozciąga się na ponad 400 km (250 mil) przez lasy, bagna i wzdłuż Bugu.

Polska wzniosła na granicy ogrodzenie z drutu kolczastego i wysłała tysiące strażników granicznych, żołnierzy i policji, ale środki te nie powstrzymały napływu migrantów. Straż graniczna przepychała również migrantów przez granicę, w tym niektóre rodziny z dziećmi, a nowe polskie prawo czyni to legalnym.

Polska prowadzi też rozmowy z agencją graniczną Unii Europejskiej Frontex o planach powrotu migrantów do ich krajów pochodzenia.

Migranci wjeżdżający do dowolnego kraju UE mogą ubiegać się o ochronę międzynarodową lub azyl, który obejmie całą UE, ale w większości przypadków wnioski są odrzucane.

___

Śledź wszystkie historie AP na temat globalnej migracji na https://apnews.com/hub/migration.

READ  Winić grę odpadów w Polsce - Politico