Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polscy ultrakonserwatyści otwierają uniwersytet, by tworzyć nowe elity

WARSZAWA (Reuters) – Głęboko konserwatywny polski think tank w piątek zainaugurował uniwersytet, którego celem jest kształtowanie przyszłych liderów, którzy wyznają konserwatywne chrześcijańskie wartości rządu nacjonalistycznego i walczą z zachodnim liberalizmem.

Projekt odzwierciedla powszechny sprzeciw w Europie Środkowej wobec tego, co wielu rządzących polityków i prawicowych komentatorów postrzega jako falę dyskryminacji konserwatywnych idei i badań.

Choć niezależne od rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), Centrum Badawcze Ordo Iuris zyskało sławę w ostatnich latach, a wielu jego byłych członków osiągnęło wysokie stanowiska w polskim rządzie i wymiarze sprawiedliwości.

Zapewnia pomoc prawną rodzicom, którzy sprzeciwiają się dyskusji na temat praw gejów i lesbijek w szkołach, oraz władzom lokalnym, które twierdzą, że sprzeciwiają się „ideologii gejów” w celu zachowania tradycyjnej kultury rzymskokatolickiej w Polsce.

Przedstawiciele Ordo Iuris powiedzieli, że ich Collegium Intermarium będzie odzwierciedlać Uniwersytet Środkowoeuropejski (CEU), założony i finansowany przez urodzonego na Węgrzech miliardera George’a Sorosa, w jego dążeniu do zostania trampoliną dla przyszłych liderów w regionie.

„To jest nasze zobowiązanie: integracja Europy Środkowej w oparciu o nasze wartości kulturowe i nasze interesy” – powiedział Timotius Zetsch, wiceprezes Urdu Joris i dziekan nowej uczelni.

CEU został wyparty z Węgier przez rząd premiera Viktora Orbana, który oskarżył Sorosa o próbę zniszczenia cywilizacji europejskiej poprzez jego wysiłki na rzecz wspierania imigrantów. Soros mówi, że jego wsparcie dla uchodźców to misja humanitarna.

„Nowy uniwersytet nie może doczekać się szlachetnego celu, jakim jest stworzenie społeczności akademickiej oddanej ochronie konserwatywnych zasad chrześcijańskich” – powiedział szef personelu Orbana, Jirjeli Joulis.

„Ma być bastionem przeciwko fundamentalizmowi praw człowieka i poprawności politycznej, które są tak powszechne w dzisiejszej Europie”.

Minister Edukacji Narodowej zaproponował ustawę zwalniającą nauczycieli akademickich z odpowiedzialności dyscyplinarnej za wyrażanie poglądów religijnych lub filozoficznych.

(Przygotowała Anna Ludarchzak-Simczuk; Montaż: Kevin Levy)

READ  Okno autobusu Realu Madryt pękło w drodze na mecz Ligi Mistrzów Liverpoolu