Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polscy prokuratorzy odmawiają zbadania zarzutów włamań do telefonu

WARSZAWA (Reuters) – Polscy prokuratorzy powiedzieli w środę, że nie będą badać zarzutów włamania do telefonu jednego z czołowych krytyków rządu, w związku z oskarżeniami o nielegalną kontrolę opozycji.

Doniesienia, że ​​zaawansowane oprogramowanie szpiegujące opracowane przez izraelską grupę NSO zostało wykorzystane przeciwko oponentom rządu, w tym prokurator generalnej Ewie Warzosek, doprowadziły do ​​oskarżeń, że prywatne usługi podważają standardy demokratyczne.

Wrzosek, członkini grupy Lex Super Omnia, która prowadzi kampanię przeciwko temu, co jej zdaniem jest upolitycznieniem prokuratorów pod rządami PiS, otrzymała w listopadzie powiadomienie od Apple, że jej telefon może zostać zhakowany przy użyciu grupy oprogramowania NSO Pegasus.

Associated Press poinformowała w tym miesiącu, że projekt Citizen Lab na Uniwersytecie w Toronto wykrył, że Wrzosek był jednym z trzech krytyków polskiego rządu, których telefony zostały zhakowane.

„Jedyną wskazówką, że cyberatak był możliwy… była wiadomość od producenta telefonu” – powiedziała Alexandra Skrzyniears, rzeczniczka warszawskiej prokuratury w oświadczeniu wyjaśniającym odmowę zbadania sprawy.

„List nie wspomina jednak kategorycznie o cyberataku, ale zawiera zastrzeżenie, że ostrzeżenie może być fałszywe” – powiedział Scherzenearz, dodając, że Wrzosek odmówił przekazania telefonu do zbadania.

Wrzosek powiedziała prywatnemu kanałowi TVN24, że odwoła się od decyzji.

„Nie widzę najmniejszych przesłanek prawnych ani uzasadnienia dla decyzji o odmowie wszczęcia tej procedury” – powiedziała.

Polskie służby bezpieczeństwa nie komentują stosowanych przez siebie metod ani tego, czy badały konkretne osoby. Rzecznik prasowy Stanisława Zarina zdementował jednak wszelkie sugestie, jakoby polskie służby brały udział w wewnętrznych walkach politycznych.

Premier Mateusz Morawiecki odrzucił sugestie, że oprogramowanie szpiegujące było wykorzystywane przez polskie służby przeciwko działaczom opozycji, nazywając je „fałszywymi wiadomościami”.

NSO twierdzi, że produkuje technologię do użytku przez rządy i organy ścigania w celu zwalczania przestępczości i terroryzmu oraz posiada zabezpieczenia zapobiegające nadużyciom.

READ  Księżniczka Beatrice wystąpiła na uwielbianym przez Queen's Chelsea Flower Show | Królewski | Aktualności

Badacze praw cyfrowych twierdzą, że Pegasus był wykorzystywany do szpiegowania społeczeństwa obywatelskiego w kilku krajach.

(Sprawozdawczość Alana Sharlisha i Anny Cooper; Edytowanie przez Gilesa Elgooda)