Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polacy walczą w całym kraju o ochronę wolności mediów

WARSZAWA, Polska (AP) – Polacy zebrali się w niedzielę w centrach miast w całym kraju, aby bronić amerykańskiej sieci telewizyjnej, która jest celem prawicowego rządu tego kraju, oraz chronić wolność mediów w kraju UE, w którym demokratyczne normy są podważane. .

Starzy Polacy w opozycji kilkadziesiąt lat temu sprzeciwiali się komunistycznym rządom kraju, a teraz obawiają się, że demokracja, której pomogli, zanika. Wielu Polaków uważa, że ​​populistyczny, prawicowy rząd w Polsce stara się uciszyć krytyczne media, wypychając kraj z Zachodu, przyjmując model dyktatorski bliżej Turcji lub Rosji i sprawując polityczną kontrolę nad sądami.

Donald Tusk, lider głównej opozycji, wezwał narody polarne do solidarności i zmiany przywództwa.

„Wyeliminujmy tę moc!” Na spotkaniu w Warszawie powiedział Dusk, były premier Polski i były prezydent UE.

Protesty wybuchły po nieoczekiwanym przyjęciu przez parlament w piątek ustawy, która zmusi Discovery Inc. do sprzedaży pakietu kontrolnego w największej polskiej sieci telewizyjnej TVN.

Za parlamentu głosowali latem, ale Senat zawetował to. Bez uprzedzenia Parlament nagle przywrócił ustawę, a izba niższa naruszyła weto Senatu.

Los projektu spoczywa teraz na prezydentu Andrzeju Dudzie. Główny protest odbył się w niedzielę przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, a protestujący domagali się zawetowania ustawy Dudy.

Przywódcy rządowi poparli prawo, argumentując, że dla bezpieczeństwa narodowego ważne jest, aby firmy spoza Europy nie mogły kontrolować firm, które pomogły w tworzeniu opinii publicznej.

TVN prowadzi całkowicie informacyjny kanał o nazwie TVN24, a jego główny kanał, TVN, to wieczorny program informacyjny oglądany przez miliony, który dostarcza krytycznego raportu na temat rządu. Krytycy uważają, że prawicowy rząd w Polsce stara się uciszyć sklep, który stara się rozliczać z władzy.

W niedzielę szereg mówców oskarżyło władze o atak na demokratyczne fundamenty Polski, a tłum skandował „Wolne media!”

READ  Polska | Płaca minimalna powinna wzrosnąć bardziej niż wcześniej zapowiadano - BAL

Jarosław Kurski, zastępca redaktora liberalnej Gazety Wyborczej, wielokrotnie ścigany przez sojuszników rządu za ujawnianie korupcji w rządzie, oskarżył partię rządzącą o próby uciszenia mediów w celu kradzieży kolejnych wyborów w Polsce. W 2023 roku.

„Mafia zaatakowała kraj. Chcą opanować wszystkie aspekty życia publicznego ”- powiedział Kursky.

Stany Zjednoczone, bliski sojusznik Warszawy, zaapelowały do ​​prawodawców, aby nie wprowadzali ustaw. Adwokat USA Pix Aliou powiedział, że Stany Zjednoczone są „głęboko rozczarowane” uchwaleniem ustawy i wezwał Dudę do „wykorzystania swojego przywództwa do obrony wolności słowa i handlu”.

Duda, który jest w sojuszu z partią rządzącą, zaznaczył, że nie poprze jej latem, ale w piątek powiedział, że wymaga to dalszej analizy.

Jonah Klovsik Sopek, protestujący w Warszawie, powiedział, że władze nie będą dbać o protesty, ale niech świat zobaczy, że w Polsce są nie tylko zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości, ale także zwolennicy opieszałej kampanii i zwykli ludzie. Ci, którzy chcą być obywatelami Europy i ci, którzy chcą mieć dobre relacje z całym światem.”

TVN uruchomił w niedzielę internetową petycję wzywającą Tudę do zawetowania ustawy, którą wieczorem podpisało 2 mln osób w 38-milionowym kraju.

„Atak na wolność mediów ma długofalowe konsekwencje dla Polski” – czytamy w apelu. „Wzajemne relacje ze Stanami Zjednoczonymi, największym sojusznikiem i gwarantem bezpieczeństwa naszego kraju, są niszczone. Nie możemy na to pozwolić! ”

Discovery obiecało w oświadczeniu, że będzie „walczyć bez wytchnienia o nasz biznes”.