Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polacy protestują w całym kraju w obronie wolności mediów | zabawa

Vanessa Gera – The Associated Press

WARSZAWA, Polska (AP) – W niedzielę Polacy gromadzili się w centrach miast w całym kraju, aby bronić amerykańskiej sieci telewizyjnej, która jest celem prawicowego rządu tego kraju, oraz chronić wolność mediów w kraju UE, w którym standardy demokratyczne ulegają erozji.

Wśród protestujących znaleźli się wybitni polscy politycy, którzy przez dziesięciolecia sprzeciwiali się komunistycznemu reżimowi w kraju i obawiali się, że demokracja, którą pomogli wprowadzić, została utracona. Wielu Polaków uważa, że ​​prawicowy, populistyczny rząd w Polsce wyobcowuje kraj od Zachodu i przyjmuje autorytarny model na wzór Turcji czy Rosji, próbując narzucić polityczną kontrolę nad sądami i uciszyć krytyczne media.

READ  Zakwestionowanie przez Polskę prawa UE budzi obawy o możliwe wyjście

Donald Tusk, lider głównej partii opozycyjnej, wezwał Polaków do solidarności i zmiany kierownictwa.

„Zmieśćmy tę moc!” Tusk, były premier Polski i były prezydent Unii Europejskiej, powiedział tłumowi w Warszawie.

Protesty zostały zwołane po tym, jak w piątek parlament nieoczekiwanie uchwalił ustawę, która zmusi Discovery do sprzedaży pakietu kontrolnego w TVN, największej polskiej sieci telewizyjnej.

Izba głosowała za nim latem, ale Senat się temu sprzeciwił. Bez uprzedzenia Parlament nagle przywrócił ustawę, a Izba odrzuciła weto Senatu.