Podczas dramatycznego wypadku na Indy 500 po asfalcie płyną niesprawne opony

Josef Newgarden zakończył 11-letnią passę frustracji i ostatecznie wygrał Indianapolis 500 w niedzielę, przedłużając rekord właściciela zespołu, Rogera Penska, do 19 zwycięstw – ale po raz pierwszy od zakupu Indianapolis Motor Speedway – dzięki brawurowej przepustce do broniącego zwycięzcy wyścigu Marcusa Ericsson ponad 2,5 mili. wroga do końca.

Po tym, jak wyścig został oznaczony czerwoną flagą po raz trzeci w ciągu ostatnich 16 okrążeń, Newgarden został przesunięty z czwartego na drugie przez kontrolę wyścigu po przeglądzie kolejności startowej w czasie, gdy powiewała żółta flaga.

Dwukrotny mistrz IndyCar, który był 0 na 11 w „The Greatest Spectacle in Racing”, wykorzystał swoją lepszą pozycję, strzelając z procy wokół Ericksona podczas restartu i utrzymując go przez ostatnie dwa zakręty.

Newgarden zaparkował swój samochód Chevroleta na przednim odcinku, wyskoczył i znalazł lukę w ogrodzeniu, po czym zanurkował w część tłumu szacowanego na ponad 300 000 podczas świętowania.

Następnie Newgarden podszedł do płotu, aby naśladować wieloletniego kierowcę Team Penske i czterokrotnego zwycięzcę Indy 500, Helio Castronevesa.

32-latek z Nashville jest pierwszym Amerykaninem, który wygrał Indy od czasu Alexandra Rossiego w 2016 roku.

Pierwszy nastąpił z powodu wypadku z udziałem Felixa Rosenqvista i Kyle’a Kirkwooda, którzy byli blisko przodu czołowej paczki.

Rosenqvist dotknął ogrodzenia w zakręcie 1 i nie był w stanie zapobiec ześlizgnięciu się swojego Arrow McLarena z toru.

Kirkwood wystrzelił z prawej tylnej opony i uderzył głową w płot, rozpoczynając przerażającą, pełną iskier jazdę przez krótką rynnę.

Jedno z kół Kirkwooda przeleciało nad ogrodzeniem i ledwo ominęło zatłoczony pas startowy.

Nikt nie jest ranny. Jego opona rozbiła maskę chevroleta na parkingu obok pasa startowego.

Nowozelandczycy Scott Dixon i Scott McLaughlin zajęli odpowiednio szóste i czternaste miejsce.