Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

PMI polskiego przemysłu przewyższa oczekiwania, pomimo Omicron | Eksploduj, Eksploduj

Podawana bieżąca produkcja rosła w najszybszym tempie od lipca, a nowe zamówienia są najszybsze od sierpnia 2021 r. Prawdopodobnie odzwierciedla to złagodzenie ograniczeń zdrowotnych w Azji we wrześniu i październiku ubiegłego roku. Poprawiło to nie tylko dostępność składników dla lokalnych producentów, ale prawdopodobnie również wesprze popyt zagraniczny na polskie produkty. W poprzednich miesiącach krajowi producenci zgłaszali mniejsze zamówienia zagraniczne, wskazując, że ich zagraniczni odpowiednicy nie byli w stanie zwiększyć produkcji i borykali się z niedoborami w swoich łańcuchach dostaw. W grudniu polscy producenci po raz pierwszy od czterech miesięcy odnotowali wzrost zamówień eksportowych.

Jednak czasy dostaw również się wydłużyły. Wskazuje to, że popyt nadal przewyższa produkcję, pomimo mniej poważnych zakłóceń podaży. Równolegle z wyższymi kosztami (energia, płace itp.) ponownie doprowadziło to do wyższych cen nakładów zgłoszonych w grudniu. Firmy zwiększają również zakupy, prawdopodobnie z obawy przed ponownymi problemami z dostawami, biorąc pod uwagę wariant Omicron. Producenci mogli również zwiększyć zakupy przed oczekiwanym wzrostem cen. Wszystko to zwiększyłoby również presję inflacyjną.

Struktura odczytu PMI wskazuje na utrzymującą się presję na ceny. Polscy producenci nie są w stanie zaspokoić popytu, mimo mniej dotkliwych zakłóceń w łańcuchu dostaw. Borykają się również z rosnącymi kosztami, co przy dużym popycie powinno przełożyć się na wyższe ceny końcowe.

Patrząc z szerszej perspektywy, dzisiejsze dane (wraz z mocnym dodrukiem w Czechach) są dość obiecujące dla aktywności produkcyjnej w strefie euro na początku 2022 r., pomimo wariantu Omicron. Producenci z Europy Środkowo-Wschodniej plasują się nieco niżej w międzynarodowym łańcuchu produkcyjnym niż np. Niemcy.

READ  Bialistock Lawlanders podpisał kontrakt z byłym All-American QB Nick Rooney