Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Płynność potrzebna do powstrzymania kryzysu gospodarczego i humanitarnego w Afganistanie

Płynność potrzebna do powstrzymania kryzysu gospodarczego i humanitarnego w Afganistanie

Jonathan Landay

(Reuters) – Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział w poniedziałek, że społeczność międzynarodowa musi znaleźć sposób na bezpośrednie wprowadzenie płynności do afgańskiej gospodarki, aby uniknąć całkowitego załamania, ponieważ narastający kryzys humanitarny dotyka połowy populacji.

Guterres, rozmawiając z dziennikarzami w siedzibie ONZ, oskarżył również talibów o złamanie obietnic, które złożyli po przejęciu władzy w sierpniu, dotyczących wspierania praw kobiet i dziewcząt, w tym zezwalania dziewczętom na chodzenie do szkoły.

„Fałszywe obietnice niszczą marzenia kobiet i dziewcząt w Afganistanie” – powiedział Guterres, podkreślając, że „nie ma sposobu” na naprawienie gospodarki, jeśli Talibowie nadal będą uniemożliwiać kobietom pracę.

Jego uwagi podkreśliły pilną potrzebę podjęcia kroków w celu złagodzenia kryzysu gospodarczego i humanitarnego, który nasilił się od czasu przejęcia władzy przez talibów wraz z zakończeniem 20-letniej interwencji wojskowej USA.

Przejęcie przez islamistów spowodowało zamrożenie miliardów dolarów w aktywach banku centralnego, a międzynarodowe instytucje finansowe zawiesiły dostęp do funduszy, chociaż pomoc humanitarna była kontynuowana.

Bankom kończą się pieniądze, urzędnicy nie są opłacani, a ceny żywności gwałtownie rosną.

„Kryzys dotyka co najmniej 18 milionów ludzi – połowę populacji kraju” – powiedział Guterres, dodając, że w miarę zbliżania się zimy trwa gigantyczna operacja pomocy humanitarnej ONZ w „wyścigu z czasem”.

Guterres zauważył, że afgańska gospodarka – która przez dwie dekady utrzymywała się na wodzie dzięki pomocy zagranicznej – cierpiała z powodu suszy i COVID-19, zanim talibowie przejęli władzę.

„Wzywam świat do podjęcia działań i zastrzyku płynności afgańskiej gospodarce, aby uniknąć załamania”, powiedział, wyjaśniając, że wszelkie środki powinny zapobiegać transferowi funduszy przez talibów.

Powiedział, że decyzje te powinny być podejmowane niezależnie od decyzji dyplomatycznych o uznaniu islamistycznego rządu.

Powiedział, że jednym ze sposobów na zastrzyk płynności gospodarce jest dokonywanie przez agencje ONZ i grupy humanitarne bezpośrednich płatności gotówkowych dla ludzi, dodając, że Bank Światowy mógłby utworzyć specjalny fundusz powierniczy, z którego można by czerpać fundusze.

READ  Nowa firma Ipswich zapewnia niestandardowe drzwi

Ale, powiedział, „główna odpowiedzialność za znalezienie wyjścia z otchłani” spoczywa na talibach.

Guterres powiedział, że grupa zobowiązała się nie tylko do wspierania praw kobiet i dziewcząt, ale także praw mniejszości i byłych pracowników rządowych.

„To chwila sukcesu lub przerwy”, powiedział, ostrzegając, że bez działania świat „zapłaci wysoką cenę”, ponieważ coraz więcej Afgańczyków ucieka ze swojego kraju „w poszukiwaniu lepszego życia”.

Raportowanie Jonathana Landaya; Edytowanie przez Alistaira Bella