Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pierwszy autocysterna LNG ORLENU budowana na zamówienie jest w drodze do transportu LNG z USA do Polski

Lech Kaczyński, pierwszy zbiornikowiec skroplonego gazu ziemnego (LNG) zbudowany na wyłączność Grupy ORLEN, wszedł do służby i jest w drodze do dostarczania LNG ze Stanów Zjednoczonych do Polski.

Tankowiec LNG Lech Kaczyński. Źródło: PGNiG

PGNiG, spółka zależna Grupy ORLEN specjalizująca się w handlu LNG, poinformowała 19 lutego w komunikacie w mediach społecznościowych, że tankowiec LNG wyruszył w rejs do Polski załadowany ładunkiem z terminalu Cheniere Energy Sabine Pass w Luizjanie.

Dostarczony do Grupy ORLEN dostarczy około 70 000 ton LNG.

Lech Kaczyński jest pierwszym z ośmiu zbiornikowców LNG wpisujących się w strategię ORLEN zakładającą do końca 2025 roku budowę własnej floty zbiornikowców LNG.

Wraz z siostrzanym statkiem Grażyną Gęsicką Lech Kaczyński nosi imię pod koniec 2022 roku w Ulsan w Korei Południowej, gdzie jest budowany przez Hyundai Heavy Industries. Grażyna Gęsicka ma dostarczyć swój pierwszy ładunek LNG w drugiej połowie 2023 roku.

Grupa ORLEN zadeklarowała, że ​​będzie użytkować statki na podstawie długoterminowej umowy dzierżawy z firmą Knutsen OAS Shipping of Norway, specjalizującą się w obsłudze technicznej i komercyjnej eksploatacji zbiornikowców LNG.

W ramach umowy armator będzie odpowiedzialny za eksploatację wyczarterowanych statków i utrzymywanie ich w dobrym stanie technicznym. Jednocześnie PGNiG Supply & Trading uzyska pełną kontrolę handlową nad swoją działalnością.

Okres czarteru wynosi dziesięć lat, z możliwością przedłużenia.

READ  Polskie Gradiki przyjmuje przydomek Limpopo