Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pięć mamutów z epoki lodowcowej odkryto w Cotswolds po 220 000 lat | Paleontologia

W Cotswolds odkryto pięć wyjątkowo zachowanych mamutów z epoki lodowcowej, co zadziwia archeologów i paleontologów.

W pobliżu Swindon znaleziono ogromne szczątki dwóch dorosłych, dwóch nieletnich i niemowlęcia, które wędrowało 200 000 lat temu, wraz z narzędziami używanymi przez neandertalczyków, którzy prawdopodobnie polowali na te 10-tonowe bestie. Oczekuje się, że zostanie znalezionych więcej, ponieważ tylko ułamek rozległego miejsca, kamieniołom żwiru, został wykopany.

Sądząc po jakości znalezisk, strona jest kopalnią złota. Obejmują one od innych epoka lodowcowa Olbrzymy, takie jak łosie – dwa razy większe od ich dzisiejszych potomków, z porożami szerokimi na 10 stóp – w maleńkie stworzenia, zwłaszcza żuki gnojowe, które ewoluowały z megafauną, wykorzystując swoje odchody jako pożywienie i schronienie oraz ślimaki słodkowodne, takie jak te z dzisiaj. W tym miejscu zachowały się nawet nasiona, pyłki i skamieniałości roślin, w tym wymarłych gatunków.

Artystyczna wizja mamuta stepowego. Zdjęcie: Beth Zaiken/Reuters

Wszystko to dostarczy teraz nowych wskazówek na temat tego, jak pracujemy Neandertalczycy Przodkowie żyli w trudnych warunkach w Wielkiej Brytanii epoki lodowcowej, okresie prehistorycznym, o którym niewiele wiadomo. Niezwykłe odkrycia zostaną omówione w filmie dokumentalnym BBC One, Cmentarz Attenborough i Mammothi Będzie wyemitowany 30 grudnia Sir David Attenborough Biolog ewolucyjny, profesor Ben Jarrod, dołączył do archeologów z DigVentures, aby sfilmować wykopaliska.

Jarrod powiedział: Majster: „To jedno z najważniejszych odkryć w brytyjskiej paleontologii”. Powiedział, że chociaż często pojawia się egzotyczna kość mamuta, znalezienie takich kompletnych szkieletów jest „niezwykle rzadkie”. „Miejsce, w którym ten mamut leży na Ziemi, jest dokładnie tam, gdzie zmarł ćwierć miliona lat temu – obok niesamowitych rzeczy, takich jak kamienne narzędzia i ślimaki, które podeptali pod nogami.

„Mamy dowody na to, jak wyglądał krajobraz. Wiemy, jakie rośliny tam rosły. Małe rzeczy naprawdę pokazują kontekst tych wielkich, kreatywnych gigantów. To spojrzenie w przeszłość. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia naszego rozumienia w jaki sposób zmiany klimatyczne szczególnie wpływają na środowiska i ekosystemy” i gatunki”.

Lisa Westcott Wilkins z DigVentures, przedsiębiorstwa społecznego zajmującego się archeologią, powiedziała: „To nie dreszczyk emocji. Inne mamuty zostały znalezione w Wielkiej Brytanii, ale nie w takim stanie zachowania. Są w niemal nieskazitelnym stanie. nie jedz ich.”

Archeolodzy odkopują kości mamuta
Archeolodzy badają kości mamutów. Zdjęcie: DigVentures

Dodała: „Miejsca archeologiczne z tego okresu są rzadkie i niezbędne do zrozumienia zachowań neandertalczyków w Wielkiej Brytanii i Europie. Dlaczego zginęło tu tak wiele mamutów? Czy neandertalczycy mogli je zabić? Co mogą nam powiedzieć o życiu w Wielkiej Brytanii epoki lodowcowej? dowodów w tej witrynie internetowej jest wyjątkową okazją, aby odpowiedzieć na te pytania.”

Naukowcy uważają, że szczątki i artefakty mamuta pochodzą sprzed około 220 000 lat, kiedy Wielka Brytania była jeszcze okupowana przez neandertalczyków podczas cieplejszego okresu interglacjalnego znanego jako MIS7. Niskie temperatury popchnęły neandertalczyków na południe, a to miejsce było wówczas żyzną równiną, do której przyciągały zarówno zwierzęta, jak i ludzi.

Najwcześniejsze mamuty przybyły z Afryki około pięć milionów lat temu. Ten szczególny gatunek, mamut stepowy, był największy i istniał od około 1,8 miliona lat temu do około 200 000 lat temu.

Jarrod, profesor biologii ewolucyjnej na Uniwersytecie Wschodniej Anglii, powiedział, że gatunek waży do 15 ton, czyli dwa razy więcej niż słoń afrykański: „To był największy mamut wszechczasów. zmniejszyła się. Ich wielkość wynosi do 10 ton, co nadal wydaje się dużo. Uważamy, że była to adaptacja do zmian w środowisku, klimacie i dostępności zasobów. Było wtedy chłodniej, a zasoby się zmniejszały, co spowodowało kurczenie się gatunku, a ponadto niewątpliwie istniała lokalna presja ze strony polowań i konkurencji ze strony innych gatunków”.

Spekulując, dlaczego tak wiele zwierząt zginęło w tym miejscu, dodał: „Czy była potężna powódź lodowa, która zmiotła te biedne zwierzęta? Patrząc na błoto, nie wygląda na to, by tam było. Jest bardzo jednorodne przez cały czas. Czy polowali na nie ludzie? Czy neandertalczycy kucali w pośpiechu i gonili ich w wodzie? Może. Z pewnością istnieje związek między cudownym ręcznym toporem i innymi kamiennymi narzędziami a tymi kośćmi. Czy natknęli się na tę grupę martwych mamutów i mają ogromny bufet?

Dokładna inspekcja wydobytej kości
Dokładne zbadanie wydobytych kości, z których niektóre mogą nosić ślady możliwej rzezi. Zdjęcie: DigVentures

„A może było naprawdę błotniście? W przypadku słoni, jeśli młodociany utknie, dorośli często nie opuszczają miejsca. Będą próbować im pomóc. To jest bardzo gęste błoto. Dorastałem w pobliżu brzegu morza, w pobliżu ujść rzek. Nie musisz być ciężki, za dużo, żeby za szybko ugrzęznąć w błocie.

Wykopaliska ujawniły również inne dowody aktywności neandertalczyków na tym stanowisku, w tym narzędzia krzemienne, które można było wykorzystać do czyszczenia świeżych skór. Niektóre kości noszą ślady możliwego uboju.

DigVentures to zespół archeologów specjalizujący się w działaniach publicznych. Zostali wezwani po tym, jak Sally i Neville Hollingworth, amatorzy łowcy skamielin, odkryli ręczną siekierę neandertalczyka wraz z pierwszym odkryciem szczątków mamutów.

DigVentures zebrał fundusze z Historycznej Anglii, wykopał teren i skoordynował analizy i badania. Mają nadzieję kontynuować prace wykopaliskowe, gdy zdobędzie więcej pieniędzy. Miejsce to jest teraz chronione przed łowcami skamielin przez naturalne powodzie.

Westcott Wilkins pochwalił Hills Group, właścicieli kamieniołomów, za to, że pozwalali im tak długo, jak potrzebują: „Prowadzą również wczesne dyskusje na temat chęci zbudowania publicznego centrum informacyjnego, w którym będziemy mogli eksponować niektóre znaleziska”. Oczekuje się, że inne znaleziska trafią do Muzeum Bristolskiego.

Zauważyła, że ​​mamut znajdował się zaledwie pięć metrów pod ziemią i blisko ruchliwej drogi: „Ludzie chwieją się, nie zdając sobie sprawy, że ich stopy pod samochodem to taki widok. To takie surrealistyczne. wokół tego, co znaleźliśmy”.

READ  Dr Julius Chapiro opowiada, dlaczego jest lekarzem/naukowcem zajmującym się rakiem wątroby