Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pharmac wzywa do finansowania skuteczniejszych szczepionek na półpasiec, ponieważ oczekuje się wzrostu liczby przypadków z powodu COVID-19

Nellie Toya cierpiała z powodu półpaśca nie raz, ale trzy razy w swoim życiu, najpierw pod koniec dwudziestki, potem po trzydziestce i po czterdziestce.

„Straciłam sutek na klatce piersiowej, moje pachy spadły z ciała, a kawałek skóry spadł z moich pleców i zaczął gnić i gnić” – powiedziała.

Zakażenie wywoływane jest przez ten sam wirus co ospa wietrzna i powoduje pękanie skóry w postaci wysypki i pęcherzy na jednej stronie ciała, najczęściej na tułowiu.

„Ból był rozdzierający” – powiedziała Toya. „Ból był naprawdę intensywny”.

Chociaż może się to zdarzyć w każdym wieku, Twoje szanse na uzyskanie półpaśca rosną wraz z wiekiem, a tym bardziej, jeśli masz COVID-19.

Ponieważ COVID-19 może zepsuć Twój układ odpornościowy, badania w USA wykazały, że masz o 15% większe prawdopodobieństwo zachorowania na półpasiec, jeśli masz ponad 50 lat. To wzrasta do 21 procent, jeśli pójdziesz do szpitala z wirusem.

Pharmac finansuje szczepionkę na półpasiec w Nowej Zelandii dla osób powyżej 65 roku życia o nazwie Zostavax, która zapewnia krótkotrwałą ochronę przed niektórymi z najgorszych objawów półpaśca. Bardziej skuteczna szczepionka o nazwie Shingrix jest dostępna, ale ma wysoką cenę.

To 340 dolarów za pierścionek i potrzebuje dwóch dawek, a niektórzy eksperci twierdzą, że to również powinno być sfinansowane.

„Biorąc pod uwagę nową sytuację z koronawirusem, być może nadszedł czas, aby ponownie rozważyć tę rozmowę, ponieważ wyraźnie uważam, że będziemy mieć większy ciężar półpaśca niż już mamy, a to już jest obciążenie” – powiedziała wakcynolog dr Helen Petosis. Harrisa.

Toya zamówiła nową szczepionkę w zeszłym tygodniu i jest gotowa pokryć wszelkie koszty.

„Wiem, że muszę za to zapłacić, ale jestem gotowa włożyć rękę do kieszeni, ponieważ ona się mną zaopiekuje, ponieważ z wiekiem nigdy nie wiesz, co jest za rogiem” – powiedziała.

READ  Badanie rozszerza znany zakres niedawno zidentyfikowanego wariantu wirusa Hendra

Ponieważ COVID-19 to niechciany prezent, który wciąż daje.