Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Paratyroidektomia nie najlepsza w przypadku pierwotnej nadczynności przytarczyc

PONIEDZIAŁEK, 18 kwietnia 2022 r. (HealthDay News) — Według badania opublikowanego w Internecie, u pacjentów z łagodną pierwotną nadczynnością przytarczyc (PHPT) wyniki nie różnią się po 10 latach dla paratyroidektomii (PTX) niż dla obserwacji bez interwencji (OBS). 19 kwietnia w Roczniki chorób wewnętrznych.

Dr Mikkel Pretorius ze Szpitala Uniwersyteckiego w Oslo wraz z kolegami zbadał wpływ PTX na umiarkowany PHPT w odniesieniu do śmiertelności i poważnych zachorowalności w randomizowanym, kontrolowanym badaniu. W latach 1998-2005 pacjenci byli losowo przydzielani do PTX (95 pacjentów) lub OBS (96 pacjentów).

Naukowcy odkryli, że 15 pacjentów zmarło 10 lat później (odpowiednio 8 i 7 w grupach PTX i OBS). W 20-letnim przedłużonym okresie obserwacji odnotowano 44 zgony (odpowiednio 24 i 20 w grupach PTX i OBS). W sumie 101 zachorowań w ciągu 10 lat, w tym incydenty sercowo-naczyniowe, incydenty naczyniowo-mózgowe, nowotwory, złamania obwodowe i kamienie nerkowe, również były równomiernie rozłożone między grupami (odpowiednio 52 i 49 w grupach PTX i OBS). W trakcie badania u 14 pacjentów wystąpiło szesnaście złamań kręgów (po siedem w każdej grupie).

„Wyniki badania stanowią mocne uzasadnienie nieoperacyjnego postępowania z pacjentami z łagodnym PZPT” – napisał towarzyszący artykuł redakcyjny. „Wyniki sugerują, że większość pacjentów można leczyć bezoperacyjnie, monitorując poziom wapnia we krwi co rok do dwóch lat lub jeśli pojawią się objawy”.

Streszczenie/pełny tekst (może być wymagana subskrypcja lub płatność)

Edycja (może być wymagana subskrypcja lub płatność)

READ  Ponure statystyki pokazują, że COVID ma naprawdę nieubłagany, długi chwyt