Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Parada Królowej – Ostatnie pożegnanie ze Szkocją, krainą, którą kochała | Królowa Elżbieta II

Królowa będzie się powoli żegnać Szkocja W niedzielę procesja niosąca jej trumnę wyrusza z Balmoral i przechodzi przez Royal Deeside przed podróżą do Edynburga i Pałacu Holyroodhouse.

Jej ostatnia podróż została dokładnie sporządzona na mapach, a jej postęp w tym zalesionym zakątku Gór Cairngorm będzie powolny. Dla większości mieszkańców Deeside to byliby? Szansa na pożegnanie Dla kogoś, kogo uważają za drogiego sąsiada.

Po minięciu Crathie Kirk, maleńkiego granitowego kościółka, do którego królowa uczęszczała w niedziele podczas letnich wakacji w Highlands, niebo nadejdzie Wioska Ballaterów. Tutaj procesja zwolni, aby mieszkańcy mogli złożyć hołd. Samochody zostały oczyszczone z głównej drogi, aw sobotnie popołudnie zamontowano metalowe barierki, a jezdnię strzegą jasnożółte pachołki.

„Wasza Wysokość była naszym sąsiadem, a kiedy tu przyjedziesz, będzie to trudne” – powiedział wielebny David Barr, pastor kościoła Glenmec w Ballatier, który pospiesznie wrócił z wakacji, gdy usłyszał tę wiadomość, aby zadzwonić w 70 dzwonów kościelnych. czasy. „Ludzie widzieli to w telewizji, ale kiedy się powiedzie, będzie ostateczny”.

Będą łzy, powiedział Barr, ale będą związane. Reakcja wioski jest generalnie zaniżona – ekstremalna wrażliwość na wysokości. Sklep z artykułami żelaznymi i fryzjer na Main Street mają w swoich oknach ręcznie wykonane wystawy: na jednym z nich są stare portrety królowej na ciemnej kratę. Flagi Unii są w dużej mierze nieobecne, a miejscowi często szybko zamykają to, co uważają za natrętne śledztwa. – To nasza sąsiadka – więc nie rozmawiamy o niej – powiedział jeden z nich, grzecznie potrząsając głową.

„Wieś jest bardzo chroniona” – powiedziała Lucy Lafferty, która kilka lat temu przejęła sklep swojego ojca z akcesoriami wędkarskimi i strzeleckimi. „Wszyscy je tutaj szanują”. To obronna świadomość, że Ballater jest jednym z niewielu miejsc na ziemi, gdzie królowa i jej rodzina mogą przejść niezauważeni. „Traktujemy ich jak tubylców – kupują tu swobodnie. Zawsze są u rzeźnika!”

READ  BAFTA 2022: Rebel Wilson ujawnia, że ​​przeprowadza się do Londynu

W zeszłym tygodniu robili zakupy w Lafferty. „Czujesz się, jakbyś ich znał, kiedy rozmawiasz. Ogólnie rzecz biorąc, inni kupujący nawet nie zdają sobie sprawy, że istnieje tam własność”.

Odnosząc się do meandrujących kolejek do autobusu zatrzymującego się i jeżdżącego do Balmoral, rozstawionych przez Radę Aberdeenshire w odważnej próbie uniknięcia tłoku, dodała: „Spodziewam się, że więcej miejscowych wzrośnie, gdy się uspokoi. Wczoraj nastrój był dość ponury ale dzisiaj oszalał.” Znane jako Moral i Deeside, ulubione miejsce wakacji królowej – posiadłość o powierzchni 61 500 akrów, która wznosi się wysoko w górach Cairngorm, ma swój ogród na tyłach. Hodowała tu wyżynne bydło, goniła jelenie i zabierała land rovery w głąb wzgórz, co czasami zaskakiwało spacerowiczów.

Ustanawiając tradycję zapoczątkowaną przez królową Wiktorię, która nabyła Balmoral z księciem Albertem w latach 50. XIX wieku, królowa pogrążyła się w życiu Deeside. Otwierając szkoły, uczęszczała do Krathie Kirk – gdzie księżniczka Anne poślubiła Timothy’ego Lawrence’a w 1992 roku – i sponsorowała zbór Braemar Highland. Innym oznaką jej słabości było to, że nie była w stanie uczestniczyć w meczach w tym miesiącu. Jej syn Karol, posługujący się wówczas szkockim tytułem, książę Rothsay, udał się na jej miejsce.

Edynburg przygotowuje się na przyjęcie tysięcy sympatyków, którzy wyjdą na ulice, gdy trumna królowej zostanie przywieziona do Pałacu Holyroodhouse. Zdjęcie: Bernat Armangué / AP

Po Ballater krzesło pojedzie na wschód wzdłuż A93 przez Aboyne, Banchory i Peterculter, zanim pojedzie A90 na południe, przechodząc przez Dundee i Perth. Około sześć godzin później przybędziesz do Edynburga, gdzie premier Szkocji, Nicola Sturgeon, będzie go obserwował wraz z innymi przywódcami partii. trumna Zatrzyma się w Pałacu Holyroodhousejej oficjalna rezydencja w Szkocji, przed odpoczynkiem w poniedziałek w katedrze św. Idziego.

Nastrój u bram Balmoral, gdzie bukiety i bukiety spoczywały na niskich granitowych ścianach, objętość nadętych kwiatów i powietrze przesycone przyjemnym aromatem, był powściągliwy i niepozorny.

Gdy jesienne słońce zapewniło miłą ulgę od ulewy, nad mostem do bram utworzyła się długa, cicha kolejka. Byli rowerzyści z lycry, nastolatki w kapturach, kobiety trzymające pojedynczą różę, były żołnierz trzymający medale, dzieci w furgonetkach i turyści nagrywający wydarzenie na swoich smartfonach. Poproszono ich o rozebranie bukietów z celofanu, aby umożliwić pokrycie i recykling szerokiej gamy kwiatów w Majlis Gardens and Gardens.

To styl Aberdeenshire, powiedział Rob Adamson, miejscowy, który urodził się w 1953 roku, w roku koronacji królowej. „Czuję, jak ludzie odbijają się pod twoimi stopami. Mamy granit, wiatr i pogodę” – powiedział. „Nie chcemy być postrzegani jako protestujący. Jeśli będą łzy, to będzie to szczególne miejsce.”