Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pacjenci z zapaleniem płuc COVID-19 ze zwiększonym ryzykiem demencji: badanie

Pacjenci z zapaleniem płuc COVID-19 ze zwiększonym ryzykiem demencji: badanie

Waszyngton, 20 kwietnia: Badanie pokazuje, że pacjenci przyjmowani do szpitala z zapaleniem płuc COVID-19 są bardziej narażeni na rozwój demencji niż pacjenci z innymi rodzajami zapalenia płuc. Naukowcy z University of Missouri (MU) w USA zebrali elektroniczną dokumentację medyczną 1,4 miliarda spotkań przed 31 lipca 2021 r. w Cerner Real World Data.

Wybrali pacjentów, którzy byli hospitalizowani z zapaleniem płuc od ponad 24 godzin.

Spośród 10 403 pacjentów z zapaleniem płuc COVID-19, 312 (3 procent) rozwinęło nową demencję po wyzdrowieniu, w porównaniu z 263 (2,5 procent) z 10 403 pacjentów z innymi rodzajami zapalenia płuc, u których zdiagnozowano demencję.

„Ryzyko rozwoju nowej demencji było bardziej powszechne u pacjentów z zapaleniem płuc COVID-19 w wieku powyżej 70 lat w naszym badaniu” – powiedział główny badacz Adnan Qureshi, profesor neurobiologii klinicznej w MU School of Medicine.

Rodzaj demencji obserwowany u osób, które przeżyły zakażenie COVID-19, wpływa przede wszystkim na pamięć, zdolność do wykonywania codziennych zadań i samoregulację. Qureshi powiedział w oświadczeniu, że język i świadomość czasu i miejsca pozostały stosunkowo zachowane. Według naukowców średni odstęp między rozpoznaniem infekcji a demencją wynosił 182 dni dla pacjentów z COVID-19. Zielone środki dezynfekujące na bazie osocza mogą ograniczać rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych, takich jak COVID 19.

Badanie, opublikowane w Open Forum Infectious Diseases, obejmowało jedynie pojawienie się nowej demencji związanej z hospitalizacją w krótkim okresie obserwacji. Autorzy badania zauważyli, że „około 3 procent pacjentów z zapaleniem płuc SARS-CoV-2 rozwinęło demencję o nowym początku, która była znacznie wyższa niż częstość obserwowana w przypadku innych zapaleń płuc”.

Qureshi powiedział, że dalsze badania w dłuższych okresach zapewnią pełniejszy obraz i mogą pomóc zidentyfikować przyczyny potencjalnego zapalenia płuc wywołanego przez COVID-19 w celu zwiększenia ryzyka demencji.

Odkrycia sugerują rolę w badaniu deficytów poznawczych wśród osób, które przeżyły COVID-19. Qureshi dodał, że jeśli podczas badania wystąpią oznaki upośledzenia i jeśli pacjent nadal zgłasza objawy poznawcze, konieczne może być skierowanie na wszechstronną ocenę.

READ  Zasilanie włączone! Teleskop Kosmiczny Webba włącza instrumenty