Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Oznaki niedoboru witaminy C

Niedobór witaminy C jest zwykle związany ze statusem społeczno-ekonomicznym i dostępem do żywności. Objawy niedoboru witaminy C są często obserwowane u osób ze szkorbutem. Objawy, takie jak konstelacja włosów spiralnych, krwawienie okołomieszkowe i krwawiące dziąsła Silnie sugeruje niedobór witaminy C.

Witamina C jest zwykle wyczerpana między 4 a 12 tygodniem, jeśli zostanie zatrzymana. Na kwas askorbinowy może wpływać wiele czynników, które mogą upośledzać wchłanianie i funkcjonalność. Najlepszym sposobem na uniknięcie niedoboru witaminy C jest regularne spożywanie owoców i warzyw.

Czynniki ryzyka niedoboru witaminy C obejmują:

  • alkoholizm
  • Niemowlęta karmione są tylko krowim mlekiem
  • Starsi ludzie piją tylko herbatę i tosty
  • Brak możliwości zakupu owoców i warzyw
  • palenie
  • zaburzenia odżywiania
  • Cukrzyca typu 1, która wymaga wysokiego procentu witaminy C
  • Zaburzenia żołądka i jelit, takie jak choroba zapalna jelit.
  • Nadmiar żelaza powoduje, że nerki marnują witaminę C
  • Diety restrykcyjne i alergie pokarmowe

Niedobór witaminy C objawia się po 8-12 tygodniach niedostatecznego spożycia, objawiając się drażliwością i utratą apetytu. Po początkowych objawach dodatkowe objawy skórne obejmują słabe gojenie się ran, obrzęk dziąseł z utratą zębów, florę błon śluzowych, wybroczyny i hiperkeratozę.

Krwotoki okołomieszkowe są często zlokalizowane w kończynach dolnych, ponieważ kruchość naczyń włosowatych nie jest w stanie wytrzymać zależnego od grawitacji ciśnienia hydrostatycznego, co może prowadzić do obrzęku zdrewniałego. Objawy paznokci obejmują blizny i krwotoki odłamkowe.

Mogą również wystąpić problemy reumatyczne, takie jak hemothorax i krwotok podaortalny. Wynika to z kruchości naczyń krwionośnych wynikającej ze słabego tworzenia kolagenu.

Może również wystąpić patologia kości, objawiająca się złamaniami kruchych kości w wyniku tworzenia się kości w obrębie nieprawidłowo działającej chrząstki. Oczne objawy krwotoku obejmują krwotoki płomieni, plamy waty i krwotoki pozagałkowe do nerwów wzrokowych, powodując atrofię i obrzęk tarczy nerwu wzrokowego. Późniejsze stadia choroby mogą zagrażać życiu z powodu anasarca, hemolizy, żółtaczki i drgawek.

READ  Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na leczenie pacjentów z rakiem trzustki?

W leczeniu standardowym leczeniem jest bezpośrednie zastąpienie witaminy C. Może to obejmować do 300 mg dziennie dla dzieci i 500 mg do 1000 mg dziennie dla dorosłych. Punktem końcowym alternatywnego leczenia jest miesiąc lub dłużej po ustąpieniu konsekwencji klinicznych.

Alternatywne opcje leczenia dla dorosłych obejmują 1 do 2 g przez maksymalnie 3 dni, a następnie 500 mg dziennie przez 1 tydzień, a następnie 100 mg dziennie przez okres do 3 miesięcy. Pacjentom należy również pouczyć o modyfikacjach stylu życia, które zapewnią odpowiednie spożycie. Pacjentom należy również zalecić ograniczenie spożycia alkoholu i zaprzestanie palenia tytoniu.

Pacjenci powinni również otrzymać porady dotyczące prawidłowych nawyków żywieniowych, w tym pokarmów bogatych w witaminę C, takich jak owoce cytrusowe, jagody i niektóre rodzaje melona. Warzywa bogate w witaminę C to szpinak, czerwona i zielona papryka, pomidory, kapusta, kalafior, brokuły i brukselka. Pacjenci mogą być również poinformowani o odpowiednich suplementach witaminy C.

Jeśli objawy pacjenta nie ustąpią w ciągu kilku tygodni, należy skierować go do specjalisty w celu ustalenia głównej przyczyny niedoboru. Podejście międzybranżowego zespołu opieki może zmniejszyć wskaźniki niedoboru witaminy C, aby poprawić wyniki leczenia pacjentów.

odniesienie

Maxfield L, Dźwig JS. Niedobór witaminy C. [Updated 2022 Jul 4]. W: StatPearls [Internet]. Wyspa Skarbów (Floryda): Wydawnictwo StatPearls; 2022 styczeń-. Dostępne na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK493187/