Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ostrzeżenie przed burzą geomagnetyczną, z rozbłyskiem słonecznym, który ma dziś uderzyć bezpośrednio w Ziemię | nowości naukowe i technologiczne

Potężny rozbłysk słoneczny ma dziś uderzyć w Ziemię, ostrzegają władze – potencjalnie zakłócając sieci energetyczne i przenosząc zorzę polarną tak daleko na południe, jak Nowy Jork.

Rozbłysk – formalnie znany jako koronalny wyrzut masy (CME) – został zaobserwowany w sobotę po stronie Słońca skierowanej bezpośrednio do naszej planety i nadchodzącej, gdy weszliśmy. okres wzmożonej aktywności słonecznej.

Amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) opublikowała alert, który ostrzegł, że burza geomagnetyczna może powodować wahania sieci energetycznej z alertami napięcia na wyższych szerokościach geograficznych, gdzie Ziemia jest najbardziej narażona.

NOAA dodała, że ​​satelity mogą również zostać dotknięte i mogą wykazywać „nieregularności prowadzenia”, co oznacza, że ​​kontrola naziemna musi zmienić ich orientację, a także wszystko, co znajduje się na niskiej orbicie okołoziemskiej, doświadczając zwiększonego oporu.

Burza geomagnetyczna może osiągnąć kategorię G2, która według agencji jest umiarkowanie silna.

Dodała: „Analiza wydarzeń i wyników modeli wskazuje, że CME przybywa w środku dnia 11 października, a efekty trwają do 12 października”, gdzie południe w USA oznacza późne popołudnie i wczesny wieczór w Wielkiej Brytanii.

Biuro Meteorologii powiedział: „Zorza polarna jest możliwa dzięki [the] Zajmuje 11. miejsce w większości rejonów Szkocji, chociaż ze zwiększoną ilością chmur, co oznacza, że ​​jest mało prawdopodobne, aby go zobaczyć.

„Istnieje niewielka szansa, że ​​zorza polarna dotrze dziś wieczorem do dalekiej północy Anglii i Irlandii Północnej, ale chmury pękają i dlatego najprawdopodobniej można ją zobaczyć w Irlandii Północnej” – dodała.

Ale astronomowie nie spodziewają się, że rozbłysk spowoduje wiele zakłóceń zgodnie ze zdarzeniem Carringtona, uważanym za największą zarejestrowaną burzę słoneczną, jaką kiedykolwiek zarejestrowano, która uderzyła w Ziemię w 1859 roku.

Zdarzenie Carringtona pozostawiło widoczną zorzę polarną na niebie, nawet na szerokościach znacznie bliższych równikowi, a we współczesnych raportach opisano ją jako jaśniejszą niż światło księżyca w pełni.

zdjęcie:
NOAA wydała alert o burzy geomagnetycznej

Spowodował awarię systemów telegraficznych w całej Europie i Ameryce Północnej, a podobna burza dzisiaj może spowodować miliardy dolarów szkód na całym świecie.

READ  Statek kosmiczny NASA opuszcza asteroidę Bennu z brzuchem pełnym próbek skał kosmicznych NASA

Zaobserwowano, że aktywność słoneczna naturalnie rośnie i spada co 11 lat, chociaż nie do końca jak zegar, a astronomowie uważają, że znajdujemy się teraz we wczesnych latach nowego, pracowitego okresu.

Nowa rodzina plam słonecznych, odkryta na powierzchni naszej gwiazdy w zeszłym roku, Uwolnij największą słoneczną poświatę Obserwowany przez naukowców od 2017 roku.

Biuletyn NASA/Solar Dynamics Observatory (SDO), rozbłysk słoneczny X5.4, największy od pięciu lat, wybuchł z powierzchni Słońca 6 marca 2012 roku. Według doniesień, cząstki z rozbłysku mają dotrzeć na Ziemię już 7 marca 2012 r. Może to zakłócić działanie technologii, takich jak GPS, sieci satelitarne i loty.  (Zdjęcie wykonane przez NASA / Solar Dynamics Observatory (SDO) za pośrednictwem Getty Images)
zdjęcie:
Rozbłyski słoneczne to ogromne emisje materii ze Słońca – a jeden z nich kieruje się prosto na Ziemię. Plik zdjęciowy: NASA

Istnieje wiele klas rozbłysków słonecznych, przy czym klasa X jest najintensywniejsza. Sobotni CME był wydarzeniem klasy M, drugim najsilniejszym wydarzeniem po X.

Znane jako „Halo CME”, rozbłyski można zaobserwować kierując się prosto na Ziemię w postaci halo wokół Słońca.