Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Opóźnienia Rocket Lab wracają do pracy, wystrzelenie dwóch satelitów, próba przywrócenia dopalacza

Po kilkumiesięcznej przerwie Rocket Lab przygotowuje się do powrotu do operacji startowych z 22 misją w czwartek. Elektroniczna rakieta miała wystartować z kompleksu startowego 1 firmy w Mahia w Nowej Zelandii o 04:25 UTC (17:25 czasu lokalnego) 11 listopada, ale teraz spróbuje wystartować nie później niż 16 listopada w celu oceny czujnik gruntowy poza rodziną.

Nazywana „Miłością od pierwszego wejrzenia”, misja ma na celu podniesienie dwóch satelitów BlackSky firmy zajmującej się wywiadem geoprzestrzennym, a także ukończenie pierwszej fazy przepływu elektronów do oceanu, podczas gdy Rocket Lab kontynuuje prace nad ponownym wykorzystaniem.

Love at First Insight to druga z serii premier, które przygotowuje dla niej Rocket Lab czarne niebo. Wcześniej w 2021 r. Rocket Lab i Spaceflight podpisały umowę na wystrzelenie czterech satelitów BlackSky, z możliwością wystrzelenia dwóch kolejnych w przyszłości. W każdym wystrzeleniu planowane jest przeniesienie dwóch satelitów.

W następnej misji ósmy i dziewiąty satelita BlackSky Global zostaną umieszczone na okrągłej, pasiastej orbicie o długości 430 kilometrów, przechylonej o 42 stopnie w stosunku do równika. laboratorium rakietowe Kilka poprzednich satelitów BlackSky już wystartowało, W tym dwóch, którzy zaginęli podczas nietypowej podróży w maju.

Unikalny system separacji ładunku używany w satelitach BlackSky – za pośrednictwem Rocket Lab

Aby jednocześnie wystrzelić dwa satelity BlackSky, firma Rocket Lab stworzyła rozszerzony wyświetlacz ładunku, a także mechanizm mocowania ładunku, który umożliwia układanie satelitów jeden na drugim. W podręczniku użytkownika Electron Payload User Guide oferty rozszerzone są wymienione jako „usługa niestandardowa” i są dostępne tylko dla misji z harmonogramem integracji zadań wynoszącym co najmniej 12 miesięcy.

W poprzednich premierach firma Rocket Lab zademonstrowała wykorzystanie dwóch nieznacznie zmodyfikowanych wersji swojej oferty, w tym konfiguracji z dwoma satelitami BlackSky.

Rocket Lab zamierza być pierwszą firmą, która użyje małego, wielokrotnego użytku pojazdu do wystrzeliwania satelitów. Firma twierdziła w przeszłości, że ponowne użycie pomoże obniżyć koszty i umożliwi powtórne wystrzelenie pocisku elektronicznego.

READ  NASA stara się naprawić usterkę w komputerze Kosmicznego Teleskopu Hubble'a

Miłość od pierwszego wglądu będzie trzecią osobą, która podejmie próbę testu przepływu powietrza w silniku Electron Booster, który debiutuje jako helikopter w roli pasywnej i kontrolnej. Rocket Lab ma na celu zdobycie doświadczenia w używaniu śmigłowca, aby firma mogła wykonać ostatni krok, jakim jest przechwycenie pocisku, który wypadnie z powietrza podczas przyszłej misji.

Dzięki charakterystycznym czerwonym liniom elektronu wielokrotnego użytku, booster przeleci około 370 kilometrów (200 mil morskich) od brzegu. Misja „Miłość od pierwszego wejrzenia” zawiera kilka ulepszeń związanych z odzyskiwaniem pocisku, w tym trwalszą osłonę, która zostanie zastosowana wcześniej niż poprzednie misje, aby dać zespołom ratunkowym więcej czasu na monitorowanie testu.

Satelita BlackSky skonfigurowany do integracji z Electron – przez Rocket Lab

Jeśli pierwszy etap Electron zostanie pomyślnie odzyskany, prawdopodobnie Rocket Lab ponownie użyje niektórych elementów dopalacza w przyszłych misjach, tak jak to zrobili z elementami z etapów, które wcześniej odzyskali.

Rocket Lab podczas tego lotu uruchamia również wydłużony górny stopień na Electronie, przy czym część zbiornika drugiego stopnia rakiety jest wyraźnie dłuższa, aby pomieścić więcej paliwa.

Start rozpocznie odpalanie dziewięciu silników Rutherforda napędzających pierwszy stopień Electrona na drugim znaku T-2 w odliczaniu. W T-0 elektron zostanie uwolniony Z kompleksu startowego 1A (LC-1A) w Mahia rozpocząć swoją prawie godzinną podróż.

Dwie minuty i 27 sekund po starcie silniki pierwszego stopnia zostaną wyłączone, a pierwszy i drugi stopień rozdzielą się po trzech sekundach. Po czterech sekundach oceniania, drugi etap zapali się, aby rozpocząć spalanie trwające siedem minut i 47 sekund. Około 31 sekund po zapłonie w drugim etapie, szerokość ładunku elektronowego rozdzieli się.

Oglądanie pierwszej fazy elektronu schodzącego pod spadochronem – przez Mac Crawford dla NSF/L2

Podczas gdy drugi stopień zmierza w kierunku orbity, pierwszy stopień elektronu będzie wykorzystywał ciągi zimnego gazu do kontrolowania kierunku powrotu. Osiągnie apogeum i zacznie opadać po około czterech minutach i 40 sekundach od startu. Podczas ponownego wejścia, pierwszy stopień Electron będzie poruszał się z prędkością nawet ośmiokrotnie większą niż prędkość dźwięku i napotka ciepło do 2200 stopni Celsjusza.

READ  Niech gigantyczny księżyc będzie gotowy, aby zachwycić miłośników nieba

Siedem minut i 37 sekund po wystrzeleniu, lecąc 13 000 metrów nad oceanem, pierwszy stopień wystrzeli wstrząsający spadochron, aby ustabilizować rakietę i pomóc jej spowolnić, gdy przechodzi z powrotem do lotu poddźwiękowego. Główny spadochron zostanie wypuszczony po 44 sekundach, a helikopter ratunkowy ruszy, aby wizualnie zidentyfikować scenę i zebrać dane.

Oczekuje się, że pierwsza faza elektronowa spadnie do Oceanu Spokojnego około 19 minut po wystrzeleniu. Ekipy ratownicze na pokładzie pracownik morski Następnie podniesiesz scenę z morza za pomocą aparatu do odzyskiwania i przechwytywania oceanów (ORCA). Stamtąd odrestaurowany pierwszy stopień zostanie dostarczony do zakładu produkcyjnego firmy w Nowej Zelandii w celu dalszej inspekcji.

Tymczasem w kosmosie druga faza Electron zakończy swoje spalanie i rozprzestrzeni fazę kopnięcia. Po około 51 minutach i 40 sekundach czasu misji, rozpoczynający się etap rozpocznie 94-sekundowe spalanie silnika Curie, aby obrócić swoją orbitę. Oczekuje się, że statek kosmiczny oddzieli się około 55 minut po wystrzeleniu, przy czym najpierw zostanie oddzielony górny ładunek, następnie adapter, a następnie statek kosmiczny w dolnej pozycji.

Kolejne laboratorium rakietowe, A Data With Destiny, ma wystartować nie później niż 27 listopada i będzie zawierać dwa kolejne satelity BlackSky Global. Kolejna premiera poświęcona BlackSky, ostateczna potwierdzona misja umowy o wielu uruchomieniach, nastąpi nie później niż w grudniu.

(Polecany obraz: Electron przechodzi próbę na mokro przed misją Miłość od pierwszego wglądu – przez Rocket Lab)