Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Opinia zostanie podzielona”: otwarcie instalacji Massive Weston Super Mary | sztuka

Unosi się nad Grand Pier i sprawia, że ​​duże koło na nabrzeżu wygląda na małe. Ponieważ powstał na plaży w Weston-super-Mare, zobacz bestię Zlikwidowana platforma gazowa na Morzu Północnym, przekształcona w jedną z największych publicznych instalacji artystycznych w Wielkiej Brytanii, wywołała potężną mieszankę przyprawiającego o zawrót głowy oszołomienia, zainteresowania i gniewu.

Wreszcie, po opóźnieniu spowodowanym kaprysami surowej pogody tego lata (czasem bardzo gorąco, innym razem bardzo wietrznie), goście w ten weekend są zaproszeni do wejścia na pokład.

Patrick O’Mahony, dyrektor kreatywny projektu, zgodził się, że utwór nie każdemu przypadnie do gustu. „Wiedzieliśmy, że doprowadzi to do rozłamu opinii. Wolałbym, aby ludzie to lubili lub nienawidzili, niż byli obojętni. Nie ma nic gorszego niż robienie czegoś, na co ludzie nie reagują”.

Instalacja jest dziewiątą, która zostanie wyprodukowana w ramach serii Unboxed: Creativity in the UK – Znany również jako Festiwal Brexit – który wywołał powszechną krytykę i kpiny, nie tylko ze względu na koszt projektu: 120 milionów funtów dla podatników w czterech krajach Wielkiej Brytanii.

O’Mahony powiedział, że jest mu smutno, że Unboxed został wyśmiany. „Jesteśmy blisko pozostałych dziewięciu komisji. sztuka Rozrywka przeżyła naprawdę trudne chwile, a taki poziom inwestycji w tym sektorze był niesamowity. To były lata pracy nad tymi projektami. Ludzi należy oceniać na podstawie pracy”.

Ludzie oceniali See Monster odkąd 450-tonowa platforma została przeniesiona do Somerset w lipcu, przywieziona z Morza Północnego na barce większej niż boisko do piłki nożnej. Skala sprawia, że ​​trudno ją zignorować – przy 35 metrach wysokości jest 15 metrów wyższy od Anioła Północy.

Artyści, inżynierowie i ogrodnicy stworzyli wodospad o wysokości 10 metrów, reprezentujący ryk bestii, a 6000 kawałków aluminium lśni na wietrze jak łuski mitycznej bestii. 16-metrowy wysięgnik platformy to szyja i głowa stworzenia.

READ  Dziś rano: dr Zoe Williams mówi, że komentarz Eamonna Holmesa na temat jej włosów był „niedoceniany”
Publiczność zostanie powitana na pokładzie po raz pierwszy od soboty. Zdjęcia: Ben Birchall/PA

Inne funkcje obejmują maszynę chmurową i ogród drzew, ziół, rzeźb i prymitywnych narzędzi, które wytwarzają energię odnawialną do zasilania przynajmniej niektórych instalacji. Prognozy frachtowe radia BBC są przesyłane na lądowisko dla helikopterów powyżej, z którego roztaczają się wspaniałe widoki na wzgórza Somerset, Devon i południową Walię.

Pomysł polega na wywołaniu dyskusji na takie tematy, jak przeprojektowanie struktur przemysłowych, jak świat powinien odejść od paliw kopalnych, zrównoważony rozwój i brytyjska pogoda.

Mnożą się paradoksy. Nie tylko fakt, że energia odnawialna jest głównym tematem tej wspieranej przez rząd instalacji – ale brytyjski sekretarz ds. Biznesu Jacob Rees-Mogg dał jasno do zrozumienia, że ​​chce lobbować za cal sześcienny gazu Z Morza Północnego, korzystając z takich platform.

Ella Gilbert, klimatolog z British Antarctic Survey Doradca One See Monster nie krytykował bezpośrednio rządu Wielkiej Brytanii, ale powiedział: „Nauka jest bardzo jasna. Musimy odejść od paliw kopalnych. Musimy bardzo radykalnie zwiększyć nasze ambicje, jeśli chodzi o zmiany klimatu. sposób na pokazanie, jak to robimy.” .

Inną ironią jest to, że chociaż zrównoważony rozwój to kolejny temat, pobyt See Monster w Weston będzie bardzo krótki. Istnieją obawy, że jego ogromna obecność wpłynie negatywnie na ptaki brodzące, które spędzają tu zimę, dlatego na początku listopada zostanie zamknięty.

Zostaną znalezione nowe domy dla roślin i dzieł sztuki, ale sama platforma i elementy ciężarówek zostaną rozdrobnione do recyklingu. Producenci twierdzą, że podczas gdy ich bestia zniknie, ludzie na całym świecie wykorzystają zdobytą wiedzę, aby przekształcić nieużywane platformy w instalacje artystyczne, hotele lub platformy do nurkowania.

Dopóki nie zniknie, See Monster, miejmy nadzieję, zapewni taką samą windę dla Westona Dismaland Banksy – Zakręcona wersja Disneylandu – zrobiłem w 2015 roku.

„To przyniosło do Weston innego rodzaju turystę”, powiedział Walter Byron, który służy jako gospodarz w See Monster. „Chciałbym zostać i postawić restaurację na górze”.

Druga prowadząca, Sarah Windall, która pracuje również jako edukatorka zaopatrzenia, powiedziała: „Było dużo sceptycyzmu. Niektórzy narzekają, że pieniądze na to pochodzą z ich podatków, ale myślę, że to sprytny sposób na patrzenie w przyszłość sztuka.”

Wśród tych, którzy oglądali ostatnie szlify bestii, była Eileen Day, mieszkanka Weston świętująca swoje 76. urodziny wycieczką, aby zobaczyć, jak postępują prace.

– To coś innego – powiedziała. „Myślę, że to jest dobre dla miasta. Ludzie przyjeżdżali tu na wakacje i pytali: „Co to jest tam?” To umieszcza Westona na mapie”.