Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ogromna asteroida klasy Apollo 18 000 mil na godzinę, która mija Ziemię „z bliska” – wiadomości ze świata

NASA bacznie obserwuje asteroidę o szerokości 984 stóp, która – miejmy nadzieję – strzela bezpiecznie za nami w ten weekend.

Ilustracja ogromnej asteroidy zderzającej się z Ziemią

Amerykańska agencja kosmiczna (NASA) ostrzegła, że ​​asteroida trzy razy większa niż Big Ben zostanie wystrzelona na Ziemię w niedzielę.

Asteroida klasy Apollo, zwana 3361 Orfeuszem, ma 984 stopy szerokości i porusza się z prędkością około 18 000 mil na godzinę.

NASA będzie bacznie przyglądać się ogromnej kosmicznej skale, która znalazła się na liście agencji kosmicznej „bliskiego podejścia”.

Ale nie panikuj teraz – asteroida przeleci na odległość 3,5 miliona mil od naszej planety.

Wszystko, co przechodzi w promieniu 120 milionów mil, jest uważane za obiekt bliskiej Ziemi (NEO), termin używany do opisania „komet i asteroid, które zostały wepchnięte przez przyciąganie grawitacyjne pobliskich planet na orbity, które pozwalają im wejść w sąsiedztwo Ziemi”.
Ilustracja ogromnej asteroidy na kursie kolizyjnym na planecie Ziemia
(

zdjęcie:

Obrazy Getty’ego)
Wszystko w promieniu 4,65 miliona mil jest potencjalnie niebezpieczną asteroidą (PHA), klasyfikacją nadaną kosmicznym skałom większym niż około 100 metrów.

Tak zwany 3361 Orfeusz został po raz pierwszy odkryty 24 kwietnia 1982 r. w Narodowym Obserwatorium Astronomicznym w Chile.

Niebiańskie skały krążą wokół Słońca co 486 dni i przecinają Marsa i Ziemię, zbliżając się również do Wenus.

Ominął Ziemię wcześniej w 1937, 1978 i 1982 roku i powróci ponownie w 2021 i 2025 roku. Tym razem oczekuje się, że minie nas około godziny 19:00 czasu UTC w niedzielę.Asteroida klasy Apollo, zwana 3361 Orfeuszem, ma 984 stopy szerokości i porusza się z prędkością około 18 000 mil na godzinę.
(

zdjęcie:

Obrazy Getty’ego)
Jest podobny rozmiarem do stadionu piłkarskiego lub trzy razy większy od Elizabeth Tower w Londynie, znanego również jako Big Ben.

NASA Center for Near-Earth Object Studies regularnie sprawdza „bliskie podejścia”, aby śledzić asteroidy i komety, które zmierzają w kierunku lub w pobliżu orbity Ziemi.

NASA uważa, że ​​mniej więcej co 2000 lat meteor wielkości boiska piłkarskiego może przedostać się przez atmosferę i spowodować zniszczenia.

Co kilka milionów lat na radarze pojawia się skała wystarczająco duża, by zagrażać życiu na Ziemi; Ziemia nie widziała asteroidy o tak przerażającej skali od czasu kosmicznej skały, która zniszczyła dinozaury 66 milionów lat temu.

Większość asteroid nie wchodzi w kontakt z ziemską atmosferą, ale w rzadkich przypadkach gigantyczne kosmiczne skały mogą się zderzać pogoda systemy.Ziemia nie widziała asteroidy o tak przerażającej skali od czasu kosmicznej skały, która zniszczyła dinozaury 66 milionów lat temu.
(

zdjęcie:

Obrazy Getty’ego)
Na początku tego roku NASA ujawniła nowe badania, które dotyczyły możliwości uderzenia asteroidy Bennu w Ziemię między teraz a rokiem 2300.

Skała o szerokości około jednej trzeciej mili jest wymieniona jako „Potencjalnie niebezpieczny obiekt” dla ludzkości i została odkryta po raz pierwszy w 1999 roku.

Bennu, skała typu C, jest jedną z najniebezpieczniejszych asteroid znanych w Układzie Słonecznym.

Nowe dane ze statku kosmicznego OSIRIS-REx przewidują ścieżkę asteroidy przez Układ Słoneczny i zwiększają ogólne prawdopodobieństwo uderzenia 24 września 2182 roku.


Czytaj więcej

Czytaj więcej
READ  Naukowcy z IU opracowują nieinwazyjną technologię stymulacji mózgu do leczenia zaburzeń neurologicznych