Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Oferta KHNP Korei Południowej na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Warszawa: Państwowa elektrownia jądrowa Korei Południowej poinformowała w czwartek, że złożyła ofertę na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Firma po raz pierwszy wyraziła zainteresowanie budową zakładu w zeszłym roku, ale ma do czynienia z konkurencją, ponieważ Polska rozmawia również o projekcie z firmami amerykańskimi i francuskimi.

Polska planuje budowę elektrowni jądrowych w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i stopniowego wycofywania węgla, a Warszawa poszukuje partnera do budowy 6-9 gigawatów mocy jądrowej i zapewnienia 49 procent finansowania kapitałowego projektu.

Korea Hydro Nuclear Power Corporation poinformowała, że ​​złożyła polskiemu wiceministrowi środowiska Adamowi Giborgowi Šitrzyskiemu propozycję budowy sześciu reaktorów o łącznej mocy 8,4 gigawatów, z których pierwszy ma zostać uruchomiony w 2033 roku. „Propozycję popiera rząd koreański i zawiera złożony plan finansowania przez KHNP i fundacje rządu koreańskiego” – podała firma w oświadczeniu. Nie podano żadnych dalszych szczegółów.

Polska dąży do zmniejszenia uzależnienia od węgla, który obecnie wytwarza około 70 proc. energii elektrycznej w kraju. Najbardziej zaawansowane rozmowy Warszawy w sprawie technologii i finansowania elektrowni jądrowej toczą się ze Stanami Zjednoczonymi, ale rozmawiała też z Francją.

READ  UEFA przeniosła finał Ligi Mistrzów po tym, jak Rosja zaatakowała Ukrainę; Polska nie pojedzie na eliminacje do Mistrzostw Świata