Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Odra: Tajemnica masowej śmierci ryb pozostaje, ponieważ nie znaleziono substancji toksycznych | rzeki

Tajemnica pozostaje wokół przyczyny „katastroficznej” masowej śmierci ryb w Odrze, po tym, jak polscy naukowcy powiedzieli, że testy laboratoryjne wykazały podwyższony poziom soli, ale żadnych innych toksyn w środkowoeuropejskich drogach wodnych.

Niemieckie gminy zakazały kąpieli i połowów w rzece Odrze po tym, jak w 840-kilometrowej rzece płynącej z Czech do Morza Bałtyckiego wzdłuż granicy Niemcy i Polska.

Ekolodzy wyrazili obawy, że masowa śmierć może doprowadzić do zniszczenia całego ekosystemu Odry. „Musimy zobaczyć, jak ewoluuje liczebność ptaków i co dzieje się z szopami i wydrami” – powiedziała gazecie Tagesspiegel Karina Dork, kierownik obszaru w niemieckim Uckermark. „To katastrofa, która zostanie z nami przez lata”.

Według warszawskiego MSW w ciągu ostatnich kilku dni do pomocy zwłokom ryb w wodach rozmieszczono 2000 policjantów, 300 strażaków i 200 żołnierzy.

Ministrowie środowiska Polski i Niemiec ogłosili w poniedziałek rano plan wykorzystania pływających barier olejowych, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się pływających martwych ryb przez Jezioro Szczecińskie, gdzie Odra wpływa do Zatoki Pomorskiej na Morzu Bałtyckim. Próbki pobrane w sobotę wskazują, że zanieczyszczona woda nie dotarła jeszcze do zachodniej części jeziora.

Zarówno niemiecki, jak i polski rząd powiedział, że założyły, że przyczyną śmierci był wyciek toksycznych chemikaliów z produkcji przemysłowej, i Polska Zaoferował nagrodę w wysokości 1 miliona złotych lub 210 000 euro (180 000 funtów) każdemu, kto mógłby „pomóc w znalezieniu osób odpowiedzialnych za tę katastrofę ekologiczną”.

Ale poszukiwanie dokładnej przyczyny było niejednoznaczne, a czasami frustrowane przez słabą komunikację między stroną polską i niemiecką. W zeszłym tygodniu urzędnicy w Niemczech poinformowali, że naukowcy wykryli wysokie stężenie rtęci w próbkach wody – odrzucili w weekend polscy urzędnicy.

„Państwowy Instytut Weterynaryjny zakończył badania ryb na obecność metali ciężkich” – powiedziała polska minister środowiska Anna Moskowa. Świergot. Wykluczył, że metale ciężkie są przyczyną śmierci ryb.

Premier Mateusz Morawiecki zwolnił w piątek prezesa Wód Polskich, państwowej spółki odpowiedzialnej za gospodarkę wodną w Polsce, oraz szefa Inspekcji Ochrony Środowiska w odpowiedzi na ich postępowanie z zanieczyszczeniem Odry.

Polscy rybacy zgłosili niezwykle wysoką liczbę martwych ryb w pobliżu Wrocławia 26 lipca, ale niemieccy urzędnicy powiedzieli, że nie zostali poinformowani o problemie w dole rzeki aż do początku drugiego tygodnia sierpnia.

READ  Teamtechnik trafił na swój największy jak dotąd projekt akumulatorowy w Polsce