Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Odnowienie licencji TVN24 w powietrzu, PiS chce większej kontroli mediów w Polsce - Digital TV Europe

Odnowienie licencji TVN24 w powietrzu, PiS chce większej kontroli mediów w Polsce – Digital TV Europe

Polska stacja informacyjna mogła zobaczyć, że jej starania o uzyskanie odnowionej licencji zostały udaremnione przez przepisy dotyczące własności zagranicznej.

TVN24 jest najczęściej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, a jego licencja na nadawanie wygasa 26 września. Spółka-matka kanału, TVN, jest własnością Discovery od 2015 roku za pośrednictwem niezależnej spółki zarejestrowanej w Unii Europejskiej, która spełnia wymogi uniemożliwiające firmom spoza Europy posiadanie ponad 49% polskich mediów. Na razie to wystarczy, bo od 2016 roku kanały TVN otrzymują przedłużone licencje.

Jednak w wywiadzie z ReutersA Szef KRRiT Witold Kołodzewski stwierdził, że przepisy są zbyt pobłażliwe i stanowią okazję do zakupu aktywów w Polsce przez zagraniczne mocarstwa.

Odnosząc się do obowiązujących przepisów, szef komisji powiedział: „Uważam, że obecnie art. 35 (ustawy informacyjnej) nie pozwala na przekroczenie limitu przez pojazd w Europejskim Obszarze Gospodarczym”.

Chociaż jest to powód podany przez Kołodziejskiego, potencjalny zakaz jest częścią trwających w Polsce kontrowersji dotyczących wolności mediów. TVN24 skrytykował rządzącą nacjonalistyczną partię Prawo i Sprawiedliwość, skłaniając krytyków do twierdzenia, że ​​przedłużanie licencji stało się praktyką polityczną.

Ze swojej strony TVN powiedział, że „nie ma powodu, dla którego TVN24 nie mógłby otrzymać koncesji”, a Discovery stwierdził: „Discovery, Inc. będzie monitorować i chronić biznes przed nadużyciami regulacyjnymi, rosnącymi zachowaniami antykonsumenckimi i innymi niepewnymi sytuacjami rynkowymi, które będą osłabiać otoczenie biznesowe w Polsce.”

Kołodziejski, były członek PiS, zaprzeczył, jakoby presja polityczna wpłynęła na sprawę, podczas gdy pięcioosobowy zarząd KRRiT jest podzielony co do tego, czy przedłużyć licencję TVN24 na kolejne 10 lat.

Potwierdzenie zaostrzenia pozaeuropejskiego limitu własności może spowodować, że Discovery będzie musiało zrezygnować z 51% polskiego biznesu.