Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Odkryj Surprise Planet o parze Extreme Star

To zdjęcie przedstawia największą do tej pory parę gwiazd macierzystych planety, b Centauri, oraz jej gigantyczną planetę b Centauri b. Po raz pierwszy astronomowie bezpośrednio zaobserwowali planetę krążącą wokół pary gwiazd tak masywnych i gorących. Para gwiazd, która ma całkowitą masę co najmniej sześć razy większą od masy Słońca, jest jasnym obiektem w lewym górnym rogu obrazu, a otaczające ją jasne i ciemne pierścienie są artefaktami optycznymi. Planeta, którą można zobaczyć jako jasną kropkę w prawym dolnym rogu kadru, jest dziesięć razy większa od Jowisza i okrąża tę parę sto razy dalej niż Jowisz okrąża Słońce. Drugi jasny punkt na obrazie (prawy górny róg) to gwiazda w tle. Wykonując różne zdjęcia w różnym czasie, astronomowie byli w stanie odróżnić planetę od gwiazd tła. Zdjęcie zostało zrobione przez instrument SPHERE na należącym do ESO teleskopie VLT z kręgiem koronowym, który zablokował światło z masywnego układu gwiazd i pozwolił astronomom odkryć słabą planetę. Źródło: ESO/Janson i in.

Europejskie Obserwatorium Południowe bardzo duży teleskop (ten któryVLT) wykonał zdjęcie planety krążącej wokół b Centauri, układu dwugwiazdowego, który można zobaczyć gołym okiem. Jest to najgorętszy i najbardziej masywny system gwiezdny odkryty do tej pory, a planeta została zaobserwowana na orbicie około 100 razy większej od odległości. Jowisz krąży wokół słońca. Niektórzy astronomowie uważają, że planety nie mogą istnieć wokół gwiazd o tak masywnej masie i cieple – aż do teraz.

Markus Jansson, astronom z Uniwersytetu Sztokholmskiego w Szwecji i pierwszy autor nowego badania opublikowanego dzisiaj (8 grudnia 2021 r.) wyjaśnia w charakter temperamentu.

Znajdujący się około 325 lat świetlnych od nas, w konstelacji Centaura, dwugwiazdkowy system b Centauri (znany również jako HIP 71865) ma masę co najmniej sześć razy większą od Słońca, co czyni go zdecydowanie najmasywniejszym układem z otaczającą go planetą zostało potwierdzone. Jak dotąd nie zaobserwowano żadnych planet wokół gwiazdy trzykrotnie większej od masy Słońca.

READ  Klasyfikacja LI-RADS może pomóc pacjentom w stratyfikacji ryzyka za pomocą iCCA

Większość masywnych gwiazd jest również bardzo gorąca i ten układ nie jest wyjątkiem: jego główną gwiazdą jest tak zwana gwiazda typu B, która jest ponad trzy razy gorętsza niż Słońce. Ze względu na ekstremalną temperaturę emituje duże ilości promieniowania ultrafioletowego i rentgenowskiego.

B Centaurus i jego gigantyczna planeta B Centaurus B

Przedstawione przez artystę zbliżenie planety b Centauri b, która krąży wokół układu podwójnego o masie co najmniej sześć razy większej od masy Słońca. To najmasywniejszy i najgorętszy układ gwiezdny, jaki kiedykolwiek odkryto. Planeta ma masę dziesięć razy większą od Jowisza i krąży wokół układu dwóch gwiazd w odległości 100 razy większej od odległości, jaką Jowisz okrąża wokół Słońca. Źródło: ESO/L. Calsada

Duża masa i ciepło tego typu gwiazd ma silny wpływ na otaczający gaz, który musi przeciwdziałać powstawaniu planet. W szczególności im gorętsza jest gwiazda, tym więcej wytwarza promieniowania o wysokiej energii, co powoduje szybsze parowanie otaczającej materii. „Gwiazdy typu B są ogólnie uważane za bardzo destrukcyjne i niebezpieczne środowiska, dlatego sądzono, że tworzenie wokół nich dużych planet jest bardzo trudne” – mówi Janson.

Ale nowe odkrycie pokazuje, że planety w rzeczywistości mogą powstawać w tak intensywnych układach gwiezdnych. „Planeta w B Centauri jest obcym światem w środowisku bardzo odmiennym od tego, którego doświadczamy tutaj na Ziemi iw naszym Układzie Słonecznym” – wyjaśnia współautorka Gayathri Viswanath, doktorantka na Uniwersytecie Sztokholmskim. „To trudne środowisko, zdominowane przez intensywne promieniowanie, w którym wszystko jest na gigantyczną skalę: gwiazdy są większe, planeta jest większa, odległości są większe”.

W rzeczywistości odkryta planeta, zwana b Centauri (AB) b lub b Centauri b, jest również ekstremem. Jest dziesięć razy większa od Jowisza, co czyni ją jedną z najmasywniejszych planet, jakie kiedykolwiek znaleziono. Co więcej, krąży wokół układu gwiezdnego po jednej z najszerszych dotychczas odkrytych orbit, w zdumiewającej odległości 100 razy większej niż odległość Jowisza od Słońca. Ta duża odległość od centralnej pary gwiazd może być kluczem do przetrwania planety.

READ  U pacjentek z rakiem piersi objawy menopauzy można złagodzić dzięki terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) prowadzonej przez pielęgniarki

Wyniki te są możliwe dzięki instrumentowi SPHERE (Advanced High Contrast Exoplanet Search) zamontowanemu na VLT ESO w Chile. Sphere już wcześniej z powodzeniem sfotografował wiele planet krążących wokół gwiazd innych niż Słońce, w tym wykonał pierwsze zdjęcie dwóch planet krążących wokół gwiazdy podobnej do Słońca.

Lokalizacja B Centauri w konstelacji Centaurus

Ten diagram pokazuje położenie układu b Centauri, największej i najgorętszej pary gwiazd macierzystych planety do tej pory. Ta mapa pokazuje większość gwiazd widocznych gołym okiem w dobrych warunkach, a sam system zaznaczono czerwonym kółkiem. Źródło: ESO, IAU, Sky & Telescope

Jednak SPHERE nie była pierwszym instrumentem, który wizualizował tę planetę. W ramach swoich badań zespół przyjrzał się archiwalnym danym z systemu b Centauri i odkrył, że planeta została sfotografowana ponad 20 lat temu przez 3,6-metrowy teleskop ESO, chociaż nie była wówczas rozpoznawana jako planeta.

Dzięki Bardzo Dużemu Teleskopowi ESO (ELT), który ma rozpocząć obserwacje jeszcze w tej dekadzie, oraz dzięki ulepszeniom VLT, astronomowie mogą być w stanie ujawnić więcej na temat składu i cech tej planety. „To będzie ciekawe zadanie, aby dowiedzieć się, jak mogło powstać, a to jest w tej chwili tajemnicą” – podsumowuje Janson.

Odniesienie: „Broadly Orbiting Giant Planet in High Mass Binary System Centauri” 8 grudnia 2021 r., Dostępne tutaj. charakter temperamentu.
DOI: 10.1038 / s41586-021-04124-8

Zespół składa się z Marcusa Janssona (Wydział Astronomii Uniwersytetu Sztokholmskiego, Szwecja) [SU]), Raffaele Gratton (Obserwatorium Astronomiczne INAF w Padwie, Włochy) [INAF-Padova]), Laetitia Rodette (Cornell Center for Astrophysics and Planetary Science, Department of Astronomy, Cornell University, USA), Arthur Vigan (Aix-Marseille University, CNRS, Francuskie Narodowe Centrum Badań Kosmicznych, Astrophysics Laboratories w Marsylii, Francja [LAM]), Mickaël Bonnefoy (Uniwersytet Grenoble Alpes, CNRS, Instytut Nauk Planetarnych i Astrofizyki, Francja [IPAG] i LAM), Philippe Delorme (IPAG), Eric E. Mamayk (Jet Propulsion Laboratory, Caltech, USA) [JPL]), Sabine Reffert (Państwowe Obserwatorium, Heidelberg University Astronomy Center, Niemcy) [ZAH]), Lukas Stock (ZAH i IPAG), Gabriel-Dominique Marleau (Instytut Astronomii i Astrofizyki, Uniwersytet w Tybindze, Niemcy; Instytut Fizyki, Uniwersytet w Bernie, Szwajcaria [UNIBE]; Max-Planck-Institut für Astronomie, Heidelberg, Niemcy), Maud Langlois (Lion Astrophysics Research Center [CRAL]Silvano, CNRS, Université Lyon, Francja), Gaël Chauvin (Unidad Mixta Internacional Franco-Chilena de Astronomía, CNRS/INSU i Departament Astronomii, Universidad de Chile, Santiago, Chile oraz Instytut Planetologii i Astrofizyki, Grenoble, Francja), Silvano Desidera (INAF-Padova), Simon Ringqvist (SU), Lucio Mayer (Centrum Fizyki Teoretycznej i Kosmologii, Instytut Nauk Obliczeniowych, Uniwersytet w Zurychu, Szwajcaria [CTAC]), Gayatri Viswanath (SU), Vito Squishiarini (INAF-Padova, Wydział Fizyki i Astronomii „Galileo Galilei”, Uniwersytet w Padwie, Włochy), Michael R. Mayer (Wydział Astronomii Uniwersytetu Michigan, USA), Matthias Samland (SU i MPIA), Simon Petrus (IPAG), Ravit Helled (CTAC), Matthew A. Kenworthy (Obserwatorium w Leiden, Uniwersytet w Leiden, Holandia), Sascha P. Quanz (ETH Zurich, Instytut Fizyki Cząstek i Astrofizyki, Szwajcaria) [ETH Zurich]), Beth Biller (Scottish Universities Physics Alliance, Institute of Astronomy, Royal Observatory, University of Edinburgh, UK), Thomas Henning (MPIA), Dino Mesa (INAF-Padova), Natalia Engler (ETH Zurich), Joseph Carson (College of Charleston, Wydział Fizyki i Astronomii, USA).

READ  Eksperci: wzmocnione ciasta dla bogatych krajów spowodują więcej zgonów na całym świecie Szczepionki i szczepienia