Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Odkrycie 72-milionowego embrionu dinozaura w skamieniałym jaju | Wiadomości z Wielkiej Brytanii

Wewnątrz skamieniałego jaja dinozaura znaleziono „fantastycznie zachowany” zarodek.

Uważa się, że odkrycie, nazwane „Beibei Yingliang”, ma od 66 do 72 milionów lat i zostało odkryte w późnokredowych skałach Ganzhou w południowych Chinach.

Profesor Steve Brusatte z Uniwersytetu w Edynburgu, który jest częścią zespołu badawczego, powiedział: „Ten embrion dinozaura w jajku jest jednym z najpiękniejszych, jakie kiedykolwiek widziałem.

„Ten maleńki prenatalny dinozaur wyglądał jak mały ptaszek zwinięty w jajku, co jest kolejnym dowodem na to, że wiele wyróżniających cech dzisiejszych ptaków po raz pierwszy wyewoluowało u ich przodków – dinozaurów”.

Sposób, w jaki odnaleziono Baby Yingliang, jest wyjątkowy wśród embrionów dinozaurów i podobny do tego u współczesnych ptaków – głowa znajduje się poniżej ciała, stopy po obu stronach, a plecy są zwinięte wzdłuż ostrego końca jaja.

U współczesnych ptaków takie pozy przypominają „zginanie”, zachowanie kontrolowane przez centralny układ nerwowy, które ma kluczowe znaczenie dla pomyślnego wyklucia.

Odkrycie wskazuje, że dinozaury wyewoluowały w ptasiej postawie, zanim się wykluły.

Uważa się, że embrion bezzębnego teropoda, czyli Oviraptorosaurus – grupa upierzonych teropodów, jest blisko spokrewniony ze współczesnymi ptakami.

„Zarodki dinozaurów należą do najrzadszych skamieniałości, a większość jest niekompletna z przemieszczonymi kośćmi” – powiedział Fion Weissum Ma, współautor i doktorant na Uniwersytecie w Birmingham.

„Jesteśmy bardzo podekscytowani odkryciem „Baby Yingliang” – jest tak dobrze zachowany i pomaga nam odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących wzrostu i reprodukcji dinozaurów.

„To ekscytujące obserwować, jak ten zarodek dinozaura i zarodek kurczaka formują się w podobny sposób w jaju, co może wskazywać na podobne zachowania przed wykluciem”.

READ  Naukowcy odkryli, że „tajemnicza chata” na księżycu to skała w kształcie królika