Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Oblężonego pakistańskiego premiera Imrana Khana odsunięto w głosowaniu nad wotum nieufności

Przewidując swoją stratę, Khan wezwał swoich zwolenników do organizowania wieców.

Anjum Naveed/AFP

Przewidując swoją stratę, Khan wezwał swoich zwolenników do organizowania wieców.

Pakistańska opozycja polityczna obaliła walczącego premiera Pakistanu w głosowaniu wotum nieufności w sobotę, po tym, jak został opuszczony przez kilku sojuszników Imrana Khana i główną partię koalicyjną.

Wspólna opozycja, obejmująca spektrum polityczne od lewicy do radykalnych religii, utworzy nowy rząd, a jedną z największych partii, Pakistańską Ligę Muzułmańską, obejmie stanowisko premiera.

Przewidując swoją stratę, Khan, który oskarżył swoją opozycję o zmowę ze Stanami Zjednoczonymi w celu usunięcia go, wezwał swoich zwolenników do zorganizowania wieców w całym kraju w niedzielę.

Możliwości Khana są ograniczone i jeśli widzi dużą frekwencję w jego poparciu, może próbować utrzymać impet protestów ulicznych, aby wywrzeć presję na Parlament, aby przeprowadził przedterminowe wybory.

Czytaj więcej:
* Sąd Najwyższy Pakistanu blokuje dążenie premiera do utrzymania władzy
* Jak będzie ściganie osób oskarżonych o zbrodnie wojenne na Ukrainie?
* Bliższe spojrzenie: Czy Putin stanie przed sądem za ludobójstwo lub zbrodnie przeciwko ludzkości?

Khan wcześniej próbował uniknąć głosowania, rozwiązując parlament i ogłaszając przedterminowe wybory, ale orzeczenie Sądu Najwyższego nakazało przeprowadzenie głosowania.

W namiętnym przemówieniu w piątek Khan podwoił swoje oskarżenia, że ​​jego przeciwnicy zmówili się ze Stanami Zjednoczonymi, aby zdyskredytować go w związku z jego wyborami w polityce zagranicznej, które często faworyzowały Chiny i Rosję oraz rzucały wyzwanie Stanom Zjednoczonym.

Khan powiedział, że Waszyngton sprzeciwił się jego spotkaniu 24 lutego z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem na Kremlu kilka godzin po tym, jak czołgi wjechały na Ukrainę, rozpętając niszczycielską wojnę w sercu Europy.

Funkcjonariusze policji stoją na straży, aby zapewnić bezpieczeństwo poza Zgromadzeniem Narodowym w Islamabadzie.

Anjum Naveed/AFP

Funkcjonariusze policji stoją na straży, aby zapewnić bezpieczeństwo poza Zgromadzeniem Narodowym w Islamabadzie.

Departament Stanu USA odmówił jakiegokolwiek zaangażowania w politykę wewnętrzną Pakistanu. „Te zarzuty są absolutnie nieprawdziwe” – powiedziała dziennikarzom w piątek rzeczniczka Departamentu Stanu Galina Porter.

Jednak Khan wezwał swoich zwolenników do wyjścia na ulice, zwłaszcza młodzież, która była podstawą jego poparcia od czasu przejęcia władzy przez konserwatywną islamską gwiazdę krykieta w 2018 roku. Powiedział, że muszą chronić suwerenność Pakistanu i sprzeciwiać się dyktatowi USA. .

„Musisz wyjść, aby chronić swoją przyszłość. To ty musisz chronić swoją demokrację, suwerenność i niezależność. Powiedział… To twój obowiązek. Nie zaakceptuję narzuconego rządu”.

Były premier i przedstawiciel Pakistanu Yousaf Raza Gilani podnosi znaki zwycięstwa, gdy przybywa na głosowanie.

Anjum Naveed/AFP

Były premier i przedstawiciel Pakistanu Yousaf Raza Gilani podnosi znaki zwycięstwa, gdy przybywa na głosowanie.

Możliwości Khana są ograniczone, a jeśli widzi wysoką frekwencję, może próbować utrzymać impet protestów ulicznych, aby wywrzeć nacisk na parlament, by go rozwiązał i przeprowadził przedterminowe wybory.

Utrata wotum nieufności wobec Khana może doprowadzić do dojścia do władzy nieoczekiwanych partnerów.

Wśród nich jest radykalna partia religijna, która prowadzi dziesiątki szkół wyznaniowych. Jamiat al-Ulama al-Islam, czyli Towarzystwo Duchowieństwa, naucza w swoich szkołach bardzo konserwatywnego typu islamu. Wielu afgańskich talibów i miejscowych brutalnych pakistańskich talibów ukończyło szkoły JUI.

Funkcjonariusze policji w strojach bojowych przybywają, aby zająć swoje pozycje przed Zgromadzeniem Narodowym w Islamabadzie.

Anjum Naveed/AFP

Funkcjonariusze policji w strojach bojowych przybywają, aby zająć swoje pozycje przed Zgromadzeniem Narodowym w Islamabadzie.

Największe partie opozycyjne – Pakistańska Partia Ludowa, kierowana przez syna zabitego byłego premiera Benazir Bhutto, oraz Pakistańska Liga Muzułmańska – zostały skażone zarzutami o powszechną korupcję.

Lider Pakistańskiej Ligi Muzułmańskiej i były premier Nawaz Sharif został skazany za korupcję po tym, jak został wymieniony w tak zwanych Panama Papers. Jest to zbiór ujawnionych poufnych dokumentów finansowych, które pokazują, jak niektórzy z najbogatszych ludzi na świecie ukrywają swoje pieniądze i są zaangażowani w globalną firmę prawniczą z siedzibą w Panamie. Sąd Najwyższy Pakistanu odwołał Sharifa od objęcia urzędu.

Jeśli opozycja wygra głosowanie nad wotum nieufności, do parlamentu należy wybór nowego szefa rządu, którym może być brat Sharifa, Shahbaz Sharif. Jeśli posłowie przegrają, odbędą się przedterminowe wybory.

READ  Tenis: Novak Djokovic może przegapić inne turnieje z powodu statusu szczepionki na COVID-19, ostrzega analityk ESPN