Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Oblężone Apple Daily w Hongkongu zamyka swoje podwoje

Hongkong prodemokratyczny Jabłko codziennie Gazeta zostanie zamknięta do końca tego tygodnia po tym, jak policja aresztowała pięciu redaktorów i dyrektorów oraz zamroziła 2,3 mln USD (3,27 mln NZ) aktywów powiązanych z gazetą.

Zarząd poinformował w środowym oświadczeniu (czasu lokalnego), że jego wersja drukowana i internetowa zostaną wycofane najpóźniej w sobotę ze względu na „obecne warunki panujące w Hongkongu”.

Powszechnie oczekiwany ruch nastąpił po aresztowaniach z zeszłego tygodnia. Cała piątka została aresztowana pod zarzutem zmowy z obcokrajowcami w celu zagrożenia bezpieczeństwa narodowego.

Policja przytoczyła ponad 30 artykułów opublikowanych przez gazetę jako dowód rzekomego spisku mającego na celu nałożenie zagranicznych sankcji na Hongkong i Chiny.

Czytaj więcej:
* Redaktor i dyrektor generalny odmówiono zwolnienia za kaucją w sprawie Apple Daily w Hongkongu
* Redaktorzy i dyrektorzy Apple Daily aresztowani na mocy prawa bezpieczeństwa Hongkongu za zmowę z siłami zagranicznymi
* Potentat medialny z Hongkongu Jimmy Lai został skazany na 14 miesięcy więzienia za protesty

Zamrożenie aktywów było przyczyną upadku gazety. Zarząd napisał na początku tego tygodnia do Biura Bezpieczeństwa Hongkongu, prosząc o uwolnienie niektórych funduszy, aby firma mogła wypłacać pensje.

Operacja policyjna przeciwko Jabłko codziennie Wywołało to krytykę ze strony Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, które twierdzą, że władze Hongkongu i Chin biorą na cel obiecane wolności miasta, gdy dawna brytyjska kolonia została zwrócona Chinom w 1997 roku.

Apple Daily niebawem zamknie swoje podwoje.

Vincent Yu/AFP

Apple Daily niebawem zamknie swoje podwoje.

Urzędnicy z Chin i Hongkongu powiedzieli, że media muszą przestrzegać prawa, a wolność prasy nie może być wykorzystywana jako „tarcza” dla nielegalnych działań.

Ogłoszenie zamknięcia gazety pojawiło się jako pierwsza osoba ścigana zgodnie z prawem bezpieczeństwa narodowego Hongkongu, ponieważ nie przyznał się do winy za terroryzm i separatyzm, jadąc motocyklem, który zszokował funkcjonariuszy policji, niosąc flagę protestacyjną.

Tong Ying Kit został aresztowany 1 lipca 2020 r., dzień po tym, jak w odpowiedzi na masowe protesty prodemokratyczne kwestionujące rządy Pekinu weszła w życie szeroko zakrojona ustawa o bezpieczeństwie narodowym.

Tung został oskarżony o wkroczenie do tłumu oficerów podczas wiecu w 2019 roku, trzymając flagę z hasłem „Wolny Hongkong, rewolucja naszych czasów”. Kilku oficerów zostało uszczypniętych, a trzech zostało rannych.

Jego proces określi postępowanie Hongkongu z przestępstwami związanymi z bezpieczeństwem narodowym.

Do tej pory ponad 100 osób zostało aresztowanych na podstawie ustawy o bezpieczeństwie, W tym wybitni działacze na rzecz demokracji, tacy jak potentat medialny Jimmy LaiWydawca Jabłko codziennie.

Na tym zdjęciu z pliku 18 kwietnia 2020 r. magnat medialny z Hongkongu Jimmy Lai, centrum, które założyło Apple Daily, zostaje aresztowany przez funkcjonariuszy policji w swoim domu w Hongkongu.

Vincent Yu/AFP

Na tym zdjęciu z pliku 18 kwietnia 2020 r. magnat medialny z Hongkongu Jimmy Lai, centrum, które założyło Apple Daily, zostaje aresztowany przez funkcjonariuszy policji w swoim domu w Hongkongu.

W środę policja aresztowała 55-letniego mężczyznę podejrzanego o zmowę z zagranicą zagrażającą bezpieczeństwu narodowemu. Dla mnie Jabłko codziennie, w którym cytowano nienazwane źródła, mężczyzna pisze artykuły do ​​gazet pod pseudonimem Li Ping.

W zeszłym miesiącu sąd orzekł, że Tung stanie przed sądem bez ławy przysięgłych, co stanowi odstępstwo od tradycji prawa zwyczajowego Hongkongu. Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie narodowym ławę przysięgłych może zastąpić panel trzech sędziów, a prezydent miasta ma prawo powoływać sędziów do rozpoznawania takich spraw.

Prawo przewiduje maksymalną karę dożywotniego pozbawienia wolności za poważne przestępstwa. Tong występuje przed Sądem Najwyższym, gdzie nie ma limitu kar.

READ  COP26: Nowe globalne porozumienie w sprawie klimatu zawarte w Glasgow