Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Objawy alergii: czerwona, swędząca wysypka może wskazywać na alergię odzieżową

Dermatolog Ophelia Verrich wyjaśnia, że ​​niektóre ubrania i tkaniny mogą swędzieć i rozpalać skórę. Alergie odzieżowe mogą występować częściej w miesiącach zimowych ze względu na syntetyczne tkaniny i materiały, takie jak wełna, które są często używane w odzieży zimowej. Oto złowieszcze znaki, których nie chcesz przeoczyć tej zimy.

Istnieją dwie różne przyczyny alergii odzieżowej – reakcja podrażnienia i opóźniona reakcja immunologiczna.

Dr Virich powiedział: „Drażniąca reakcja włókien tekstylnych jest bardziej powszechna w przypadku włókien syntetycznych, takich jak nylon, poliester i spandex, niż w przypadku włókien naturalnych, takich jak len, jedwab i bawełna.

„[While] Opóźniona reakcja immunologiczna lub alergia kontaktowa jest powodowana przez chemikalia, które są dodawane do tkanki podczas jej produkcji”.

Ten ostatni jest zwykle spowodowany przez środki wykańczające stosowane w przemyśle odzieżowym do przetwarzania tkanin, w tym żywice formaldehydowe, środki zmniejszające palność i barwniki, takie jak para-fenylenodiamina.

Czytaj więcej: Pfizer Booster: „Nieoczekiwany” efekt uboczny po trzeciej dawce — wynik firmy Pfizer

Lekarz twierdzi, że te środki wykończeniowe zostały dodane, aby Twoje ubrania były wodoodporne, odporne na zagniecenia i kurczenie się.

Ostrzega również, że innym winowajcą, który może spowodować reakcję po ubraniu się, może być detergent do prania, którego używasz.

„Istnieje wiele różnych czynników, które mogą być odpowiedzialne za wywołanie reakcji alergicznej” – powiedział dr Virich.

Jak wykryć alergię na ubrania

Lekarz wskazuje na „bardzo irytującą” czerwoną, swędzącą, łuszczącą się wysypkę na skórze jako główny objaw.

nie przegap:

Oto kilka innych objawów, których należy szukać:

  • wysypka na skórze
  • zaczerwienienie skóry
  • swędząca skóra
  • łzawiące oczy
  • Katar.

Dermatolog powiedział: „Czasami objawy pojawiają się w ciągu kilku godzin po zetknięciu się ubrania ze skórą, a innym razem może to potrwać kilka dni lub tygodni.

„Obszary najbardziej narażone na atak to miejsca, w których skóra jest w bliskim kontakcie z odzieżą, gdzie tkanina ociera się o skórę”.

Według lekarza najbardziej narażone na alergie odzieżowe są: tył kolan, pachy (obszar pod stawem, gdzie ramię łączy się z barkiem), pachwiny i pośladki.

Kiedy doświadczasz takich objawów, dr Virich radzi: „Zawsze najlepiej kierować się zdrowym rozsądkiem i unikać tkanin, o których wiesz, że powodują reakcję na skórze.

„Jeśli tego spróbuję, a reakcja skórna będzie się utrzymywać, pójdę do dermatologa”.

Ciągłe swędzenie związane z tym stanem może w niektórych przypadkach prowadzić do infekcji skóry lub nawet oznak innego, cięższego stanu.

Jak złagodzić objawy alergii odzieżowej?

Lekarz powiedział: „Ważne jest utrzymanie bariery skórnej za pomocą balsamu bez mydła, zwykłego kremu nawilżającego i miejscowego sterydu.

„Słabe, takie jak 1% hydrokortyzon, są dostępne bez recepty, a wszystko, co silniejsze, musi zostać przepisane przez lekarza”.

Inne wskazówki, które udzieliła, to trzymanie się naturalnych tkanin, takich jak bawełna, len i jedwab podczas zakupów, unikanie ciasnych ubrań i noszenie niefarbowanych tkanin, gdy ubrania stykają się ze skórą.

Spojrzenie na etykiety i wyrzucenie wszystkiego, co jest oznaczone jako „Odporne na zmarszczki”, „Odporne na zabrudzenia” i „Oddzielne pranie”, może również pomóc, ponieważ są one często traktowane formaldehydem i problematycznymi barwnikami.

Virich Ostatnia rada brzmiała: „Jeśli masz alergię na ubranie, należy je zdjąć, gdy tylko usuniesz obrażający materiał”.

READ  Niech gigantyczny księżyc będzie gotowy, aby zachwycić miłośników nieba