Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Obawy o prywatność pacjentów po tym, jak amerykańska firma zajmująca się technologią szpiegowską Palantir wygrywa kontrakt z NHS o wartości 330 milionów funtów |  NHS

Obawy o prywatność pacjentów po tym, jak amerykańska firma zajmująca się technologią szpiegowską Palantir wygrywa kontrakt z NHS o wartości 330 milionów funtów | NHS

Brytyjska Narodowa Służba Zdrowia (NHS) wywołała kontrowersje, przyznając amerykańskiej firmie zajmującej się technologią szpiegowską Palantir kontrakt o wartości 330 milionów funtów na utworzenie nowej platformy danych, co wzbudziło obawy o prywatność danych medycznych pacjentów.

Posunięcie to natychmiast wzbudziło obawy dotyczące bezpieczeństwa i prywatności dokumentacji medycznej pacjentów oraz zasadności zapewniania Palantirowi dostępu do takich wrażliwych materiałów i nadzorowania ich.

NHS England przyznała firmie Palantir i jej partnerowi Accenture pięcioletni kontrakt na utworzenie i obsługę „Ujednolicona platforma danych„(LDP). Program ten umożliwi indywidualnym funduszom opieki zdrowotnej, a także 42 zintegrowanym systemom opieki NHS – regionalnym grupom trustów – „rozmawianie” ze sobą cyfrowo i wymianę danych w celu poprawy opieki, skrócenia czasu oczekiwania i umożliwienia obsługa Bardziej wydajna. .

Jednak jego utworzenie zostało przyćmione przez parlamentarzystów Partii Pracy, Partii Pracy i Liberalnych Demokratów, a także grupy zajmujące się technologią, medycyną i wolnościami obywatelskimi, które wyraziły obawy dotyczące Palantiru, potencjalnego niewłaściwego obchodzenia się z danymi pacjentów, a także tego, czy pacjenci będą mogli zdecydować się na poza serwisem. FDP udostępnia swoje dane.

NHS England twierdzi, że pacjenci nie będą mogli zrezygnować, ale wszystkie dane zostaną anonimizowane przed ich udostępnieniem i nie będą one wykorzystywane w „opiece bezpośredniej”. Aktywiści już ostrzegają, że mogą wnieść skargę prawną w celu odmowy prawa do wycofania się.

Palantir jest znany ze ścisłej współpracy z agencjami wywiadowczymi i organizacjami wojskowymi na całym świecie, takimi jak CIA i Departament Obrony. Jej założyciel i prezes miliarder Peter Thiel wspierał Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w 2016 roku.

Thiel, liberał, powiedział podczas debaty w Związku Oksfordzkim w styczniu zeszłego roku, że NHS powoduje choroby i powinna zostać sprywatyzowana, a przywiązanie Brytyjczyków do niej pokazało, że wykazują „syndrom sztokholmski”.

Matthew Taylor, dyrektor naczelny Konfederacji NHS, Powiedział Platforma zmieni zasady gry. „Lekarze będą mogli za jednym naciśnięciem przycisku uzyskać dostęp do bieżących danych o dostępnych lokalizacjach sal operacyjnych, dostępności personelu i danych poszczególnych pacjentów odpowiednich do określonych zabiegów” – powiedział. Dodał, że mogłoby to również pomóc NHS skrócić czas oczekiwania na leczenie.

READ  Mrożona kawa może być bardziej słodka niż czekolada – która?

Ostrzegł jednak również, że niefortunna historia prób NHS w zakresie gromadzenia ogromnych zasobów danych może oznaczać trudności z przekonaniem opinii publicznej o potencjalnych korzyściach płynących z projektu. „Wiemy, podobnie jak jego poprzednicy, że FDP w przypadku niektórych pacjentów wzbudzi obawy dotyczące prywatności i dostępu do danych oraz że przyznanie pozwolenia, pełnego dostępu i kontroli danych dotyczących zdrowia jednemu międzynarodowemu dostawcy byłoby kłopotliwe”.

Ten artykuł został zmodyfikowany 21 listopada 2023 r. Poprzedni nagłówek i tekst mówiły, że kontrakt Palantir wart jest 480 mln funtów; Miało to być 330 milionów funtów.