Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowy wariant koronawirusa Delta AY.4.2: Co wiemy do tej pory | Wiadomości o epidemii wirusa koronowego

Urzędnicy ds. zdrowia i naukowcy uważnie śledzą nową mutację koronawirusa, obawiając się, że może on być bardziej przenośny niż oryginalny szczep.

W dziesiątkach krajów wykryto podwariant delta wirusa o nazwie AY.4.2, przy czym zdecydowaną większość przypadków zgłoszono w Wielkiej Brytanii.

„Wzrost AY 4.2 Kolejność wniosków obserwuje się od lipca”, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) Powiedziała W swojej cotygodniowej aktualizacji epidemiologicznej w tym tygodniu.

Powiedziała, że ​​93 procent przypadków AY 4.2.2 zgłoszono w Wielkiej Brytanii, przy czym obciążenie stopniowo przyczyniało się do większego odsetka przypadków i stanowiło około 5,9 procent wszystkich przypadków delta zgłoszonych tam w tygodniu 3 października.

Agencja zdrowia ONZ dodała, że ​​„trwają badania epidemiologiczne i laboratoryjne”, aby ocenić, czy nastąpiła zmiana w przenoszeniu lub zmniejszenie działania przeciwciał w celu odparcia wirusa.

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) w zeszłym tygodniu opisała AY.4.2 jako „zmienną w trakcie dochodzenia”, ale pomimo jej rozpowszechnienia, nie została jeszcze sklasyfikowana jako „zmienna budząca niepokój”.

Oto, co wiemy do tej pory:

Czym jest nowy szczep AY.4.2?

Podzmienna jest ewolucją wysoce zaraźliwego wariantu delta MERS-CoV. Naukowcy odkryli trzy mutacje, w tym dwie w białku kolczastym, części wirusa, która pozwala mu przyczepiać się do komórek organizmu i atakować je.

Według epidemiologa Światowej Organizacji Zdrowia nowy szczep został znaleziony w co najmniej 42 krajach Aktualizacja, w tym Wielka Brytania i Indie, Izraeli Stany Zjednoczone i Rosja.

Podzmienna, którą niektórzy nazwali „Delta Plus”, zawiera zmiany, które mogą nadać wirusowi przewagę przeżywalności w porównaniu z innymi wariantami.

Wcześniej warianty powodowały wzrost liczby przypadków koronawirusa. Wariant alfa rozprzestrzenił się szeroko po odkryciu w Wielkiej Brytanii pod koniec 2020 r., a wariant delta stał się dominującym szczepem wirusa na całym świecie od czasu jego odkrycia w Indiach pod koniec 2020 r.

READ  Najwyższy organ doradczy ds. zdrowia we Francji chce obowiązkowych szczepień dla pracowników służby zdrowia

Eksperci zauważają jednak, że szczep AY.4.2 nie stał się dominującym szczepem w krajach, w których został zgłoszony.

„Obecnie szczep został znaleziony w niektórych innych krajach, ale nie stał się powszechny” – powiedziała Al Jazeera dr Roslyn Lemos Martin, która ma doktorat z biologii molekularnej i komórkowej na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Dodała: „Możliwe, że zobaczymy podobną sytuację do odmiany lambda… Na początku ludzie się martwili, ale ostatecznie jej obecność została złagodzona w miejscach takich jak USA czy Wielka Brytania”.

Eksperci zauważyli również, że podobne mutacje zaobserwowano w innych wariantach i innych liniach wariantu delta, bez znaczącego wpływu na wirusa.

Wariant delta pozostaje „zdecydowanie najbardziej rozpowszechniony pod względem globalnego krążenia”, Maria Van Kerkhove, epidemiolog WHO, Powiedziała Na posiedzeniu plenarnym na początku października.

„Delta dominuje, ale delta ewoluuje” – powiedziała, dodając, że im bardziej wirus się rozprzestrzenia, tym większe są szanse, że zmutuje.

Czy AY.4.2 jest bardziej zbywalny niż delta?

Dr Patrick Tang, kierownik wydziału patologii w Sidra Medicine w Katarze, powiedział Al Jazeera, że ​​wciąż nie jest jasne, „czy jest bardziej zakaźna, czy też jest bardziej zdolna do uniknięcia jakiejkolwiek naszej odporności poprzez szczepienie”.

„Nie mamy wystarczających danych, aby wskazać jeden lub drugi sposób”.

Eksperci ostrzegali, że rozprzestrzenianie się wariantu może być wynikiem wielu czynników, w tym środków zdrowia publicznego wprowadzonych przez rządy lub przestrzegania takich środków.

„Niewielkie zmiany w wirusie nigdy nie powodują wzrostu transmisji. Dodał, że wzrost transmisji … jest tak naprawdę wskaźnikiem reakcji zdrowia publicznego lub zgodności ze środkami zdrowia publicznego.

Według Lemus-Martina nie jest jasne, czy jego rozprzestrzenianie się w Wielkiej Brytanii jest spowodowane przyczynami biologicznymi, czy jest związane z „warunkami epidemiologicznymi w Wielkiej Brytanii”.

READ  Naukowcy z Chin odkryli dwa nowe typy gigantycznych dinozaurów wielkości płetwali błękitnych

Dodała: „W Wielkiej Brytanii obecne środki przeciwko COVID-19 są bardzo luźne, praktycznie nie są już przestrzegane i nie wiemy, czy to jest przyczyną rozprzestrzeniania się”.