Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowy szef EOC chce, aby Zachód był gospodarzem Igrzysk Europejskich w 2027 r.

Nowo wybrany szef Europejskich Komitetów Olimpijskich Spiros Capralos ma nadzieję, że kraj zachodni złoży ofertę na organizację Igrzysk Europejskich w 2027 roku.

Chociaż Igrzyska przyciągnęły oferty i zainteresowanie z krajów Europy Zachodniej, takich jak Holandia i Wielka Brytania, pierwsze trzy turnieje odbędą się w Europie Środkowej lub Wschodniej.

Igrzyska inauguracyjne odbyły się w Baku w Azerbejdżanie w 2015 roku.

Mińsk był gospodarzem Igrzysk Europejskich 2019 – przyznanych najpierw Holandii, a następnie Rosji, zanim Europejski Komitet Olimpijski ogłosił, że odbędą się w stolicy Białorusi – a Kraków Małopolska w Polsce ma zorganizować multisportowe wydarzenie w 2023 roku.

Obawy o prawa człowieka w Azerbejdżanie zdominowały przygotowania do pierwszej sesji, co utrzymywało się przed Igrzyskami w Mińsku w 2019 roku.

Polska była krytykowana za stosunek do osób LGBT, a Małopolska wśród regionów kraju deklaruje się jako wolna od „ideologii gejowskiej”.

Kraków Małopolska będzie gospodarzem Igrzysk Europejskich 2023 © Getty Images
Kraków Małopolska będzie gospodarzem Igrzysk Europejskich 2023 © Getty Images

Małopolska jest jednym ze 100 regionów w Polsce, które złożyły kontrowersyjną deklarację, która doprowadziła do potępienia przez Parlament Europejski.

W tegorocznym raporcie stwierdzono, że sytuacja praw gejów w Polsce jest najgorsza w Unii Europejskiej.

„Zaczęliśmy od Baku, wiele osób myślało, że Igrzyska nie odniosą sukcesu, ale tak było, potem pojawiły się pytania dotyczące Mińska, a także zorganizowano niezwykłe Igrzyska” – powiedział Capralos.

„Zawsze jest krytyka każdego regulatora – nie mieliśmy żadnego regulatora, który nie zostałby skrytykowany.

„Polacy są zaangażowani w dobre gry.

„Jestem przekonany, że igrzyska europejskie odniosą sukces, niektóre wydarzenia będą eliminacjami olimpijskimi, inne będą mistrzostwami Europy.

„Po Polsce będzie łatwiej o nowego regulatora i miejmy nadzieję, że przeniesiemy się na Zachód”.

W tym tygodniu EOC podpisało umowę z Europejską Unią Nadawców (EBU) mającą na celu wypracowanie ekskluzywnej umowy na Europejskie Igrzyska 2023 i 2027.

Capralos powiedział, że protokół ustaleń podpisany z Eurovision Sport – sportowym ramieniem federacji nadawców publicznych EBU – „jest ważnym krokiem w kierunku zwiększenia popularności Igrzysk Europejskich” na całym kontynencie.

READ  Zobacz, co zrobi były golfista ETSU | Sporty