Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowy szczep ptasiej grypy stwarza większe ryzyko rozprzestrzenienia się na ludzi

Rozprzestrzenianie się wysoce zaraźliwej ptasiej grypy zaalarmowało rządy i przemysł drobiarski po poprzednich epidemiach, które doprowadziły do ​​uboju dziesiątek milionów ptaków i ograniczeń w handlu, donosi Reuters.

„Sytuacja tym razem jest trudniejsza i bardziej niebezpieczna, ponieważ widzimy pojawiających się więcej zmiennych, które utrudniają śledzenie” – powiedziała Reuterowi dyrektor generalna OIE Monique Elwett w wywiadzie dla agencji Reuters w środę.

„Ostatecznie niebezpieczeństwo polega na tym, że mutuje lub miesza się z wirusem ludzkiej grypy, który może być przenoszony między ludźmi, a następnie nagle nabiera nowego wymiaru” – dodała.

Piętnaście krajów zgłosiło ogniska ptasiej grypy u drobiu między październikiem a końcem grudnia, głównie szczepu H5N1. Dane Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt wykazały, że Włochy były najbardziej dotknięte w Europie, z 285 ogniskami i prawie czterema milionami ptaków.

Epidemia zwykle rozpoczyna się jesienią, kiedy infekcję rozprzestrzeniają dzikie ptaki wędrowne.

H5N1 to jeden z niewielu szczepów ptasiej grypy, który przeniósł się na ludzi. Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt poinformowała, że ​​w sumie 850 osób zostało zarażonych tym szczepem, z których połowa zmarła.

W ubiegłym roku kilka osób zaraziło się wirusem H5N6 w Chinach, wzbudzając obawy niektórych ekspertów, którzy twierdzą, że krążący wcześniej szczep wydaje się zmieniać i może być bardziej zaraźliwy dla ludzi.

Elwett podkreślił jednak, że większość krajów nauczyła się powstrzymywać epidemie i że przeniesienie na ludzi będzie sporadyczne, ponieważ ptasia grypa jest zwykle przenoszona przez bliski kontakt.

„Jeśli jedna, dwie lub trzy osoby zostaną ranne, jest to niepokojące, ale wilk nie musi bardzo szybko płakać z powodu niebezpieczeństwa rozszerzenia. Będzie to zależeć od tego, jak ludzie są zarażeni” – powiedziała.

READ  Tajemnicza dziura w dysku protoplanetarnym Układu Słonecznego