Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowy lider polskiej skrajnej prawicy chce wznowić import węgla z Rosji – EURACTIV.pl

Nowy lider polskiej skrajnej prawicy chce wznowić import węgla z Rosji – EURACTIV.pl

Sławomir Mentzen, nowy lider skrajnie prawicowej partii KORWiN, powiedział, że zakaz rosyjskiego węgla powinien zostać zawieszony, argumentując, że jego źródło nie ma znaczenia dla konsumentów.

W marcu rząd wprowadził zakaz importu rosyjskiego węgla w ramach sankcji po inwazji Moskwy na Ukrainę, co Mintzen postrzega jako błędne posunięcie Warszawy.

„Powinieneś zapytać staruszkę, która w zimie będzie przeziębiona, czy się ogrzeje, czy nie. [her house] węgiel z Rosji. Dla tej starszej pani, która będzie marznąć w swoim małym mieszkaniu, pochodzenie węgla nie będzie miało znaczenia – powiedział polityk. Radio Zeit.

Metzen powiedział, że to zależy od niego. Nie przeszkodzi to w imporcie węgla do Polski „z dowolnego miejsca”, nawet z Rosji. Dodał, że kraj nie może czekać na przyjęcie ogólnounijnych regulacji.

Do wiosny ubiegłego roku Rosja była największym eksporterem węgla do Polski. W 2021 r. import Według Eurostatu z Rosji stanowił 65% całkowitego importu węgla do kraju.

Według danych z marca 66% energii w miksie energetycznym Polski pochodzi z węgla. Co więcej, prawie połowa Polaków (46%) deklaruje, że ogrzewa swoje domy węglem, o czym świadczy to wyszukiwanie ankiet Polskie Centrum Badania Opinii Publicznej (CBOS).

Polska boryka się teraz z niedoborami węgla i wysokimi cenami. Aby złagodzić podwyżkę cen, rząd wprowadził jednorazową dotację w wysokości 3000 zł (627 euro) dla wszystkich gospodarstw domowych, u których stwierdzono piece węglowe. Samorządy mają 60 dni na zapłatę od momentu złożenia wniosku. Pierwsze rodziny otrzymały już dotacje.

Partia KORWiN została założona przez grupę prawicowych i eurosceptycznych polskich polityków w 2015 roku i nazwana na cześć kontrowersyjnego byłego eurodeputowanego Janusza Corwina Miki, który był jednym z jej założycieli. Mintzen, nowy lider partii w poniedziałek, zastąpił Corwin Mickey.

(Alexandra Krzyszczyk | EURACTIV.pl)

READ  Polska Boks Usyk Dubois | Krajowy