Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowej Zelandii Security i Salomona w trakcie opracowywania

Kiedy Chiny zaczynają szkolić policję Wysp Salomona po kontrowersyjnym porozumieniu o bezpieczeństwie między tymi dwoma krajami, Nowa Zelandia pracuje nad własną umową obronną, donosi Sam Sachdeva.

Nowa Zelandia i Wyspy Salomona Zgodzili się rozpocząć opracowywanie „planu działania” dla bezpieczeństwa morskiego w następstwie specjalnego porozumienia obronnego Chin z narodem Pacyfiku, jak ujawnił w newsroomie minister obrony Beni Henri.

Henare mówi, że poruszy również kwestię dodatkowych inwestycji w siły wojskowe w Aotearoa, na co odpowiada wielu partnerów z Nowej Zelandii niestabilne środowisko geopolityczne Poprzez zwiększenie ich budżetów obronnych.

rezolucja Rząd Wysp Salomona podpisuje porozumienie w sprawie bezpieczeństwa z ChinamiZniweczone wysiłki azjatyckiego supermocarstwa zmierzające do osiągnięcia ogólnopacyficznego porozumienia po drugiej stronie linii wywołały zaniepokojenie zaniepokojonych rządów zachodnich z powodu militaryzacji regionu.

W niedzielę „Gwiazda Salomona” poinformowała, że ​​policjanci tego kraju rozpoczęli w tym miesiącu treningi z chińskimi trenerami.

Hinari spotkała się z ministrem bezpieczeństwa narodowego Wysp Salomona Anthonym Vickim na marginesie dialogu Shangri-La w zeszły weekend, gdzie Pacific Security zebrało wielu uczestników, w tym japońskiego premiera Fumio Kishidę i amerykańskiego sekretarza obrony Lloyda Austina.

W rozmowie z singapurskim newsroomem po zakończeniu prestiżowego szczytu obronnego Henari powiedział, że oba kraje uzgodniły „mały plan działania” w celu zacieśnienia współpracy w zakresie bezpieczeństwa morskiego.

„Nie będę wchodzić w szczegóły biznesplanu, ale to pozytywny znak i mają teraz zadanie do wykonania, aby kontynuować tę konkretną pracę”.

Hanari powiedział, że delegacja Solomona nie podniosła powodu wyboru tego kraju do podpisania umowy o bezpieczeństwie z Chinami, ale dała jasno do zrozumienia, że Bezpieczeństwo morskie było ich najwyższym priorytetem.

„To był pierwszy temat naszej rozmowy, więc powiedziałem: „No cóż, jak możemy pomóc? „I tak powstał biznesplan, który właśnie opisałem”.

Spotkał się również z chińskim ministrem obrony Wei Fengiem, gdzie rozmowy miały początkowo trwać 30 minut, ale potrwają do godziny.

Dwustronne spotkanie z Wei było pierwszym spotkaniem Henry’ego w Shangri-La, chociaż powiedział, że było to raczej kwestia czasu „zbiegu okoliczności”, a nie premedytacji ze strony urzędników Nowej Zelandii.

„Prowadzenie tego dialogu i rozmowa twarzą w twarz jest naprawdę ważna…

„[The meeting] Był bezpośredni: generał Wei jasno przedstawił program i szanuję to, to ich prawo, ale poszliśmy upewnić się, że znają nasze stanowisko w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa Pacyfiku i wspierania niezależności tych suwerennych narodów Pacyfiku i Mówiłem o tym przy wielu okazjach”.

Henari powiedział, że Wei wyraził obawy dotyczące podejścia Nowej Zelandii do stanowiska Stanów Zjednoczonych i Australii. W odpowiedzi zwrócił uwagę na uwagi wygłaszane przez prezydenta USA Joe Bidena i premier Jacindę Ardern na temat siły relacji amerykańsko-nowozelandzkich, podkreślając jednocześnie potrzebę kontynuowania dialogu z Chinami.

„Pokazałem jasno, że jedynym sposobem na kontynuowanie dobrych dyskusji, znaczących dyskusji jest zaufanie, przejrzystość i otwartość. Powiedziałem: 'Moje drzwi są zawsze otwarte na rozmowę’, ponieważ ważne jest, aby usłyszeli nasz punkt widzenia widzenia i gdzie mogę przekazać niektóre wiadomości i komentarze, które otrzymuję od rodziny wyspiarzy Pacyfiku.”

Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi, po lewej, i jego odpowiednik z Wysp Salomona, Jeremiah Manele.

Nieobsługiwane / AP

Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi, po lewej, i jego odpowiednik z Wysp Salomona, Jeremiah Manele.

Powiedział, że ważne jest, aby przedstawiciele Chin uczestniczyli w wydarzeniach takich jak Shangri-La i wchodzili w interakcje z ich amerykańskimi odpowiednikami, biorąc pod uwagę związane z tym ryzyko.

„To była jedna z rzeczy, które ciągle słyszę: „Hej, przynajmniej oni tu są”. Alternatywą jest to, że nie są, a wszyscy siedzimy i zgadujemy”.

„Udowodnienie znaczenia” inwestycji wojskowych

Mówiąc o zobowiązaniach podjętych przez niektórych partnerów Nowej Zelandii i ryzyku rosnącej luki w zdolnościach, Henari powiedział, że zwrócił uwagę swoim kolegom z gabinetu, a rząd będzie musiał podjąć decyzję o dalszych potrzebnych inwestycjach.

„Moim zadaniem jest zrobić i przedstawić najlepszy przypadek. W rozmowach z Ministrem Finansów wiem, że chce, żebym wykonał tę pracę, żeby wszystko było przemyślane i na to czekało, ale oczywiście te są decyzje, które nadejdą.”

Rewizję polityki obronnej Nowej Zelandii, której zakres zadań miał niebawem zakończyć, kształtowałyby jego rozmowy w Shangri-La i główne tematy szczytu.

Chiński minister obrony generał Wei Fengyi.

Daniel Hakim / AFP

Chiński minister obrony generał Wei Fengyi.

Jednak Hinari powiedział, że żaden z jego rówieśników nie poruszył w tamtym czasie kwestii wydatków obronnych Nowej Zelandii, podczas gdy nie jest przekonany o korzyściach płynących ze zwiększenia wydatków wojskowych do poziomu 2% PKB – standardu NATO przyjętego przez inne kraje.

„Zmapowanie naszych zdolności z naszymi priorytetami i celami rządowymi jest pierwszą i najważniejszą rzeczą do zrobienia. Myślę, że nie byłoby to bardzo mądre posunięcie, aby ustalić cel w tym momencie.”

Pomimo zidentyfikowania „podstawowego napięcia” podczas całego wydarzenia, Henare powiedział, że jest bardziej pewny niż wcześniej jedności partnerów Nowej Zelandii i jego gotowości do rozwiązania poważnych problemów w regionie.

Zamierzał zintensyfikować rozmowy z niektórymi ministrami, z którymi spotkał się w Shangri-La, ponieważ poruszane kwestie nie mogły czekać do przyszłorocznego wydarzenia.

*Sam Sachdeva wziął udział w Shangri-La Dialogue w Singapurze dzięki stypendium podróżniczemu z Asia New Zealand Foundation.

Ta historia została pierwotnie opublikowana Jest ponownie publikowany za zgodą.