Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowa technologia Cap-QuIC wykazuje potencjał w zakresie wczesnej diagnostyki choroby Parkinsona

Nowa technologia Cap-QuIC wykazuje potencjał w zakresie wczesnej diagnostyki choroby Parkinsona

Nowa technologia diagnostyki optycznej o nazwie Cap-QuIC może usprawnić wczesne wykrywanie chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona.

„Prostota i skuteczność Cap-QuIC może obniżyć bariery w rutynowych badaniach przesiewowych w kierunku chorób neurodegeneracyjnych, ostatecznie prowadząc do wcześniejszej interwencji i lepszych wyników leczenia pacjentów” – stwierdziła dr Hee-Yun Park, współautorka badania i profesor w Instytucie University of Minnesota (UM) w artykule „. Komunikat prasowy uczelni.

badania „Optyczna detekcja zdenaturowanych białek alfa-synukleiny i prionów metodą kapilarnej transdukcji katalizowanej wibracjami (Cap-QuIC).„, opublikowane w bioczujnik npj,Opisać rozwój i testowanie tej technologii.

W chorobie Parkinsona zniekształcone białko alfa-synukleina gromadzi się w komórkach nerwowych, które wytwarzają dopaminę – cząsteczkę sygnalizacyjną używaną przez komórki do komunikacji. Objawy pojawiają się w wyniku późniejszej śmierci komórek nerwowych i zmniejszenia sygnałów dopaminy w mózgu.

Ze względu na brak łatwo dostępnych biomarkerów choroby Parkinsona diagnozę stawia się na podstawie objawów występujących u danej osoby, zwykle w bardziej zaawansowanych stadiach choroby. Pomimo ostatnich postępów w rozwoju biomarkerów podejścia te wymagają drogiego i dużego sprzętu laboratoryjnego oraz złożonych strategii analizy danych.

Sugestie do przeczytania

Nowa technologia w diagnostyce choroby Parkinsona

Konwersja indukowana wibracjami wzmocniona kapilarami, czyli Cap-QuIC, to test oparty na działaniu kapilarnym; To znaczy, gdy ciecz wspina się po wąskiej rurze lub materiale wbrew grawitacji z powodu napięcia powierzchniowego. Opracowany przez dr. Petera Christensena, pierwszego autora badania, Cap-QuIC zależy od właściwości powierzchni białka, które znacznie różnią się między stanami zdrowymi i niezdrowymi.

„Pamiętam, jak byłem w laboratorium, używając drogiego czytnika fluorescencyjnego, aby określić, czy moje próbki były pozytywne, czy negatywne” – powiedział Christenson. „W miarę kontynuowania eksperymentów byłem w stanie przewidzieć stan każdej próbki przed umieszczeniem jej w czytniku. Wtedy przyszło mi do głowy: «Po co zawracać sobie głowę używaniem tak drogiego sprzętu, skoro mogę naocznie ocenić stan próbek». ? „To był kluczowy moment, który doprowadził nas do opracowania nowego testu do wykrywania zdenaturowanych białek”.

READ  Badanie pokazuje, że spożycie cukru wśród młodych ludzi spada, ale jego poziom pozostaje wyższy niż wytyczne WHO

Po etapie amplifikacji zaobserwowano wyraźne różnice w wysokości cieczy w szklanych kapilarach, czyli małych probówkach przeznaczonych do przechowywania materiału biologicznego, w porównaniu z nienaruszonymi ludzkimi kapilarami. Wzrost płynu powyżej pewnego progu wewnątrz rurki wskazywał na obecność nieprawidłowo sfałdowanej alfa-synukleiny. Poniżej progu próbka była normalna.

Wykrywanie metodą kapilarną porównano z obecnym złotym standardem stosowanym do badania i monitorowania agregatów białkowych: wykrywaniem fluorescencyjnej tioflawiny T (ThT).

Zespół zbadał próbki węzłów chłonnych jelenia bielika z przewlekłą chorobą wyniszczającą lub bez niej, czyli schorzeniem, które uważa się za spowodowane nieprawidłowo sfałdowanymi białkami zwanymi prionami.

„Ta metoda ma zastosowanie nie tylko w przypadku choroby Parkinsona, ale może również pomóc przyspieszyć diagnozowanie innych podobnych chorób, w tym przewlekłej choroby wyniszczającej u jeleni” – powiedział dr Peter Larsen, profesor nadzwyczajny nauk weterynaryjnych i biomedycznych na Uniwersytecie Michigan Wyższa Szkoła Medycyny Weterynaryjnej.

Eksperymenty wykazały wysoki stopień zgodności między wykrywaniem kapilar a testami opartymi na ThT, przy czym klasyfikacja kapilar odpowiada klasyfikacji ThT w 95,6% przypadków. W przypadku każdej próbki tkanki średnia wysokość płynu w szklanych kapilarach była również powiązana ze średnimi sygnałami fluorescencyjnymi, „co wskazuje na solidną skuteczność metody Cap-QuIC”.

Eksperymenty przeprowadzone w celu zrozumienia podstawowego mechanizmu Cap-QuIC wykazały, że różnica w odległości naczyń włosowatych między białkami normalnymi i zdenaturowanymi wynika z wiązania białka z wewnętrzną ścianą kapilary. Naturalne białka w większym stopniu wiążą się ze szkłem, co skutkuje zmniejszoną aktywnością kapilarną.

Wreszcie różnice w stężeniach białek alfa-synukleiny lub zdenaturowanych prionów nie wpływały na wysokość płynu w probówkach. Z drugiej strony wysokość naczyń włosowatych zależała od stężenia zdrowych białek, ponieważ „jest mniej swobodnie pływających białek, które wchodzą w interakcję z wewnętrznymi ścianami naczyń włosowatych, w związku z czym zanika zahamowanie wzrostu naczyń włosowatych” – zasugerowali naukowcy.

„Nasza procedura Cap-QuIC stanowi znaczący postęp w diagnostyce chorób neurodegeneracyjnych w miejscu opieki” – powiedziała dr Sang-Hyun Oh, główny uczestnik badania i profesor na Uniwersytecie Michigan. „Dzięki uproszczeniu procesu wykrywania , możemy wcześniej zdiagnozować chorobę Parkinsona. „Jest to niezwykle istotne dla skutecznego leczenia i leczenia”.

READ  Całkowitą liczbę dróg oddechowych można wykorzystać do pomiaru depresji płucnej w POChP