Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowa analiza podkreśla związek między owulacją a rakiem jajnika

Kobiety, które owulują przez dłuższy czas w ciągu swojego życia, są bardziej narażone na rozwój raka jajnika, co sugeruje, że tłumienie owulacji może zmniejszyć to ryzyko. Nowe międzynarodowe badanie, opublikowane w tym tygodniu w the Dziennik Narodowego Instytutu Rakadostarcza nowych dowodów na to, jak doustne środki antykoncepcyjne, ciąża i karmienie piersią wpływają na ryzyko raka jajnika poza zwykłym hamowaniem owulacji i jak ten związek może się różnić między różnymi podtypami raka jajnika.

Dr.. Francesmarie Modugno

Wspomniany starszy autor dr Francesmarie Modugno, MD, profesor położnictwa i ginekologii oraz medycyny reprodukcyjnej na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco Magee Instytut Badań Kobiet I Centrum Onkologiczne UPMC Hellmann, który kierował międzynarodowym zespołem badaczy. „Badania takie jak to, w których naukowcy z całego świata spotykają się i dzielą swoimi danymi, mają kluczowe znaczenie dla osiągnięcia tych celów”.

Analiza 21 267 kobiet z rakiem jajnika i 26 204 zdrowych kobiet z grupy kontrolnej z 25 badań wykazała, że ​​czynniki skracające czas trwania owulacji – mianowicie pigułki antykoncepcyjne, ciąża i karmienie piersią – były związane ze zmniejszonym ryzykiem raka, a ten efekt ochronny był silniejszy niż oczekiwano na podstawie owulacji samo tłumienie. Wyniki sugerują, że czynniki te przyczyniają się do ryzyka raka w inny sposób, na przykład poprzez zmianę hormonów lub stanu zapalnego.

Naukowcy odkryli również znaczące różnice między różnymi podtypami raka jajnika. Na przykład śluzaki były związane ze środkami hamującymi owulację, ale nie z czasem trwania samej owulacji, co jest kolejnym dowodem na to, że doustne środki antykoncepcyjne, ciąża i karmienie piersią wpływają na ryzyko raka poza hamowaniem owulacji.

Natomiast w przypadku surowiczego raka jajnika o wysokim stopniu złośliwości, najpowszechniejszego i śmiertelnego podtypu, związek między doustnymi środkami antykoncepcyjnymi, ciążą i karmieniem piersią był zgodny z oczekiwaniami, co sugeruje, że czynniki te przyczyniają się do ryzyka surowiczego raka jajnika poprzez hamowanie owulacji.

READ  Ten prosty nawyk może zmniejszyć ryzyko demencji

„Te odkrycia potwierdzają, że podtypy raka jajnika to różne choroby o różnych przyczynach” – powiedział Modugno. „To ważne, ponieważ mamy nadzieję, że zachęci naukowców do poszukiwania nowych hipotez na temat powstawania tych chorób i rzuci światło na to, jak im zapobiegać. Obecnie możliwości leczenia są ograniczone, więc zapobieganie rakowi jajnika jest naszą największą nadzieją na ratowanie życia”. ”

Inni autorzy, którzy przyczynili się do badania i fundatorzy, są wymienieni na stronie Dziennik Narodowego Instytutu Raka rękopis.