Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Notowane na giełdzie brytyjskie spółki ogłaszają dywidendy i wykup akcji w wysokości 7,2 mld GBP | £ olej

Brytyjskie spółki giełdowe ogłosiły w czwartek dywidendy i skup akcji w wysokości 7,2 miliarda funtów, ponieważ ożywienie gospodarcze i słabnące obawy Covid umożliwiły firmom wznowienie wypłat na rzecz inwestorów.

Dywidendy zdominowane przez główne firmy naftowe i górników, ponieważ anglo-amerykański górnik ujawnił największą wypłatę, wynoszącą 4,1 miliarda dolarów, po odnotowaniu najsilniejszego półrocznego zysku w 104-letniej historii firmy. Podążyła za podobnymi ruchami Shella, firmy produkującej napoje Diageo i Lloyd’s Banking Group, pomagając zakończyć pracowity dzień dla akcjonariuszy.

Podczas gdy działacze na rzecz ochrony środowiska mogą krytykować zwrot dużych zysków dla przemysłu wydobywczego, inwestorzy z zadowoleniem przyjęli płatności, które zostały dotknięte w zeszłym roku, gdy pandemia zmusiła firmy do ograniczenia wydatków i cięcia dywidend w celu zachowania gotówki. Wprowadzenie szczepionki i stopniowe złagodzenie ograniczeń Covid pomogło podnieść wydatki konsumentów i niektóre podróże, dając nadzieję, że na horyzoncie widać ożywienie gospodarcze.

„Inwestorzy starają się odłożyć na bok ciągłe obawy dotyczące rosnącej inflacji i problemów z Covid, ale ogromne zyski niektórych największych brytyjskich firm zrobiły wszystko, aby to zrekompensować” – powiedział Danny Hewson, analityk finansowy w AJ Bell. „Wśród całego mroku i niepokoju ostatnich miesięcy, inwestorzy mają nadzieję, że jest to dzień, w którym zwiększy się pewność, że ożywienie kapitału R jest w toku”.

Według badacza Link Group, kwartalne wypłaty dywidendy – oparte na tym, kiedy są wypłacane, a nie kiedy są ogłaszane – są nadal poniżej średniej sprzed kryzysu wynoszącej 29,4 miliarda funtów. Jednak w ciągu trzech miesięcy poprzedzających czerwiec wzrósł już o 51,2 procent do 25,7 miliarda funtów w porównaniu do roku 2020. Rosnące ceny towarów, które podniosły główne firmy wydobywcze i naftowe, a także stopniowe znoszenie przez Bank Anglii ograniczenia Covid zyski królestwa największych banków w United, które napędzały wzrost.

READ  Ułatw aktywizm rolniczce w społeczności

Tendencja ta się utrzymuje, ponieważ pomogły rosnące światowe ceny ropy . Shell ogłasza najwyższy zysk od dwóch lat W czwartek zarząd umożliwi podniesienie dywidendy o 40% i rozpoczęcie skupu akcji własnych o wartości 2 miliardów dolarów. Tymczasem boom na zakup domów i odrodzenie wydatków konsumenckich podniosły oczekiwania gospodarcze w Lloyds Banking Group, która powróciła do zysków i ogłosiła wznowienie dywidend, z całkowitą kwotą 473 mln funtów wypłaconych akcjonariuszom.

Firma produkująca napoje Diageo – która jest właścicielem marek takich jak whisky Johnnie Walker i wódka Smirnoff – ogłosiła wykup akcji i dywidendę w wysokości 1 miliarda funtów.

„Firmy, które odnotowały silny wzrost dochodów i przepływów pieniężnych, powróciły do ​​zdrowych poziomów dochodów wcześniej niż nasze początkowe oczekiwania” — powiedział David Smith, zarządzający funduszem w Henderson High Income Trust. „Również przy silnym wzroście dywidendy z sektora wydobywczego i zniesieniu ograniczeń w płatnościach z banków, prognozy ogólnego wzrostu dywidendy rynkowej na resztę roku są pozytywne”.

Na początku tego tygodnia firma wydobywcza Rio Tinto ogłosiła największą zaliczkową dywidendę w swojej historii, mówiąc, że planuje wypłacić akcjonariuszom 9,1 miliarda dolarów. Tymczasem Barclays powiedział w środę, że Planowany odkup akcji o wartości do 500 mln GBP od inwestorów, z półroczną dywidendą w wysokości 2 pensów na akcję, co daje inwestorom łączny zwrot w wysokości 800 milionów funtów.

Ale inne branże, w tym linie lotnicze i hotelarstwo, wciąż walczą o poprawę. „Inne sektory wyglądają na znacznie bardziej zniszczone”, powiedział Nick Heat, analityk giełdowy w Hargreaves Lansdowne. „Na przykład sektor turystyczny przynosił historycznie rozsądne zyski…[but] Linie lotnicze nie wrócą w najbliższym czasie”.

Hitt powiedział, że nawet jeśli podróże się odbiją, linie lotnicze nadal będą musiały obsługiwać ogromne stosy długów, które narosły podczas kryzysu Covid, co oznacza, że ​​trzeba będzie włożyć więcej pracy, aby naprawić bilans, zanim nawet rozważą się dywidendy. Ostrzegł, że powrót ogólnych zysków do poziomu sprzed pandemii może zająć lata.

READ  Biden celuje w duże technologie w zarządzeniu wykonawczym mającym na celu praktyki antykonkurencyjne | Administracja Bidena