Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Niepokoje wyborcze na Samoa: ekspert mówi, że ceremonia zaprzysiężenia jest legalna, podczas gdy obalony premier oskarża partię FAST o „zdradę”

Adwokat Wellington, który praktykował na Samoa od ponad 30 lat, mówi, że ceremonia zaprzysiężenia jest prywatna One Samoan Faith Party (szybko) A jej przywódca, Viamy Naomi, zostaje zwolniony jako kraj kraju Pierwsza kobieta, która została premierem, To jest legalne.

Dzieje się to po obaleniu premiera, Tuilaepa Sailele Malielegaoi, Naładowany Sąd Najwyższy Sprzymierzony z partią FAST i nadchodzącym rządem „zdrady” w gniewnym kazaniu wygłoszonym w impasie politycznym i konstytucyjnym w Mieszkańcy wyspy.

Plik Naczelnik Państwa, Tuimalealiifano Vaaletoa Sualauvi II ogłosił w zeszłym tygodniu, że Parlament powinien zebrać się w poniedziałek, 45 dni później. WyboryZgodnie z wymogami prawa. Jednak skomentował decyzję później, mówiąc, że Parlament nie zbierze się „do czasu, kiedy zostanie ogłoszona iz powodów, które ogłosę na czas”. Od tamtej pory nie widział go ani nie słyszał.

W liście wysłanym do Fiama, John Upton, QC napisał, że chociaż zdawał sobie sprawę z niepewności co do kroków podjętych po wyborach, „oczywistym konstytucyjnym obowiązkiem jest zebranie się i przejęcie obowiązków przez nowy parlament”.

Czytaj więcej:
* Zawirowania wyborcze na Samoa: Vyami Naomi Matava mówi, że usunięty premier musi uznać rolę „wynikającą z prawa” po oskarżeniu Sądu Najwyższego o stronniczość
* Kolejny test Samoa: czy partia FAST może rządzić, podczas gdy obalony premier twierdzi, że jest zdradą?
* Zamieszanie wyborcze w Samoa: tymczasowy premier Samoa, Tuilaiba, wygłasza bez ogródek przemówienie, podczas gdy odzyskuje się siły po FAST Nayomi Mataa przyjmuje przysięgę jako nowy prezydent
* Zawirowania wyborcze na Samoa: przewodniczący parlamentu odracza parlament na kilka godzin przed złożeniem przysięgi przez nowego premiera
* Sąd Samoa odrzuca wezwanie do drugich wyborów, torując drogę premierowi
* Ilustruje „nieznane wody” wyborów na Samoa w 2021 roku

Upton wskazał, że głowa państwa, ogłaszając, powinna była zwołać parlament nie później niż 45 dni po wyborach i uczynił to przed późniejszym uchyleniem decyzji, powiedział.

READ  Australijscy piloci helikopterów ratują 3600 kaczątek w zalanym Sydney

Chociaż głowa państwa zawiesiła decyzję, „Sąd Najwyższy zasiadając na posiedzeniu plenarnym i zaszczytem Prezesa Sądu Najwyższego – uznał, że nie ma uprawnień do komentowania. Ponieważ rozprawa powinna się odbyć w ciągu 45 dni, to powinno być prawdą. ”.

Premier-elekt Samoa, Fyami Naomi Matava, mówi Tuilaiba Sailele Maligawi

Anetone Sagaga / AP

Samoański premier-elekt Fiamy Naomi Matava mówi, że Twilaypa Saili Malligawi „przegrała spisek”.

Oprócz zawieszenia decyzji przez głowę państwa były szef Samoa Legislative Council Lyubibi Toliafoa Vavisi powiedział, że otrzymał rozkazy od głowy państwa, a nie od Sądu Najwyższego, i przełożył poniedziałkowe posiedzenie na prezydenta. . Kraj, który wydał kolejne oświadczenie.

Ale Upton powiedział, że konstytucja nie daje mu takiej władzy, a Parlament nadal będzie musiał się spotkać i rozpocząć w ciągu 45 dni.

FAST Papali’i Li’o Oloipola Taeu Masipa’u został wybrany na rzecznika następnego rządu.

Upton przyznał również, że tymczasowy premier Tuilaiba sprzeciwił się zwołaniu parlamentu.

Tuilaepa Sailele Malielegaoi oskarżył Partię FAST o zdradę.  (Zdjęcie pliku)

Chris McCain / personel

Tuilaepa Sailele Malielegaoi oskarżył Partię FAST o zdradę. (Zdjęcie w pliku)

Jednak jego rolą było „zapewnienie ciągłego zarządzania do czasu zebrania się nowego parlamentu i przyjęcia jego obowiązków”.

Powiedział, że nowy parlament może zdecydować, czy członek ma zaufanie premiera.

„Nie ma uprawnień tymczasowego premiera, aby uniemożliwić lub opóźnić tę decyzję”.

„Konstytucja zapewnia demokrację przedstawicielską w Samoa… Wybór prezydenta i dalsza praca parlamentu ma kluczowe znaczenie dla tej praktyki prawnej i demokracji” – powiedział Upton.

John Upton, nakręcony w 2003 roku, wysłał wiadomość do Fiame o poniedziałkowych wydarzeniach.  (Zdjęcie w pliku)

Bruce Mercer / Stuff

John Upton, nakręcony w 2003 roku, wysłał wiadomość do Fiame o poniedziałkowych wydarzeniach. (Zdjęcie w pliku)

„Szkoda, jeśli to prawda, jeśli głowa państwa zostanie pouczona, że ​​może odmówić uznania i poparcia tej demokratycznej opcji.

„Można mieć nadzieję, że rozsądny osąd głowy państwa przeważy nad tą złą radą… Wyraźnym konstytucyjnym obowiązkiem jest zebranie się i przejęcie obowiązków przez nowy parlament”.

READ  Coronavirus Covid 19: NSW o zablokowaniu w całym stanie po 466 przypadkach

Zastanawiając się nad poniedziałkowymi wydarzeniami w prowizorycznym namiocie Parlamentu, Viamy powiedział, że jest to udział w ziemi.

„Jesteśmy oddani temu mandatowi” – powiedziała. „Może to być ograniczony mandat, niemniej jednak jest to mandat i nie zostanie nam okradziony w wyniku oszustwa i manipulacji władzami”.

Fiam została zaprzysiężona jako pierwsza kobieta premier na prywatnej ceremonii przed parlamentem w poniedziałek.

Vanguards Mika / Staff

Fiam została zaprzysiężona jako pierwsza kobieta premier na prywatnej ceremonii przed parlamentem w poniedziałek.

Wiedziała jednak, że walka prawna była daleka od zakończenia.

„Widzimy wyzwania przed nami, ale jestem pewna, że ​​udało nam się przetrwać ostatnie siedem tygodni” – powiedziała.

Viamy powiedziała, że ​​to naprawdę będzie czas próbny dla Samoa.

śniadanie

Jacinda Ardern powiedziała, że ​​wierzy w instytucje Samoa i popiera jego demokrację przed sesją parlamentarną.