Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nic nie zostało: tornada w Mississippi zabijają 23 osoby

Potężne tornado przecięło niszczycielską ścieżkę o długości co najmniej 274 kilometrów przez części Deep South w piątek wieczorem (czasu lokalnego), zabijając co najmniej 23 osoby w Mississippi i niszcząc dziesiątki budynków, które leżały na ziemi przez ponad godzinę.

Agencja Zarządzania Kryzysowego Mississippi poinformowała w tweecie, że zespoły poszukiwawczo-ratownicze z agencji stanowych i lokalnych zostały rozmieszczone, aby pomóc ofiarom dotkniętym tornadami.

Agencja potwierdziła we wczesnych godzinach sobotniego poranka (czasu Mississippi), że zginęły 23 osoby, cztery zaginęły, a dziesiątki zostały ranne.

Kilka minut później agencja ostrzegła, że ​​liczba ofiar może wzrosnąć, i napisała na Twitterze: „Niestety, liczby te prawdopodobnie się zmienią”.

Przez cały sobotni poranek ludzie chodzili oszołomieni i w szoku, przedzierając się przez gruzy i powalone drzewa piłami łańcuchowymi, szukając ocalałych. Linie energetyczne poprowadzono pod kilkudziesięcioletnimi dębami, których korzenie zostały wyrwane z ziemi.

Wonder Bolden niosła swoją wnuczkę, Journey, gdy stała przed pozostałościami zrównanej z ziemią przyczepy kempingowej swojej matki w Rolling Fork w sobotę rano.

„Nic już nie zostało” – powiedziała 44-letnia pracownica w podeszłym wieku, patrząc na samochód, który wylądował na dachu restauracji znajdującej się 18 metrów od jej podjazdu. „Jest tylko bryza, która biegnie, przechodzi – po prostu nic”.

Gubernator Mississippi Tate Reeves napisał w sobotę na Twitterze, że jedzie do miasta, opisując to, co się stało, jako „tragedię”.

Klip wideo nakręcony, gdy zbliżał się dzień w mieście, pokazał domy zamienione w stosy gruzu, samochody przewrócone na bok i drzewa pozbawione gałęzi. Od czasu do czasu, pośród wraku, przetrwał dom, najwyraźniej nieuszkodzony.

National Weather Service wysłała załogi do zbadania huraganu, ale wstępne informacje oparte na szacunkach z raportów burzowych i danych radarowych wskazują, że jest on na ziemi od ponad godziny, powiedział Lance Perillo, meteorolog z Jackson w stanie Mississippi, ze swoim biuro.

READ  British Airways podrzucają panie i panowie na neutralne płciowo pozdrowienia

„To rzadkie – bardzo, bardzo rzadkie”, powiedział, przypisując szeroki tor wszechobecnej niestabilności atmosferycznej. „Wszystkie składniki były na miejscu”.

Wstępne wyniki wskazują, że tornado rozpoczęło swoją niszczycielską ścieżkę na południowy zachód od Rolling Fork, po czym ruszyło na północny wschód w kierunku wiejskich społeczności Midnight i Silver City, a następnie ruszyło w kierunku Chula, Black Hawk i Winona, powiedział Perillo.

National Weather Service wydało ostrzeżenie w piątek wieczorem, gdy nadciągała burza i słowa: „Aby chronić swoje życie, schowaj się teraz!”

Tornada w Mississippi w marcu 2023 r.

Chedrick Bell, jego partner i jego dwie córki siedzieli w szafie swojego domu Rolling Fork przez 15 minut, gdy tornado przedarło się przez nie. Rodzina słuchała szumu huraganu, wybijania okien i przewracania drzew. Jego córki nie przestawały płakać. Słyszał, jak jego partner głośno modli się obok niego”.

Myślałem tylko: „Jeśli nadal mogę otworzyć oczy i się poruszać, wszystko w porządku”.

Cornell Knight powiedział Associated Press, że on, jego żona i ich 3-letnia córka byli w domu krewnego w Rolling Fork, kiedy uderzyło tornado. Powiedział, że niebo było ciemne, ale „można było zobaczyć kierunek z każdego eksplodującego transformatora”.

Knight powiedział, że patrzył od wejścia, dopóki tornado nie znalazło się mniej niż milę dalej. Potem kazał wszystkim domownikom ukryć się w korytarzu.

Powiedział, że tornado uderzyło w inny pobliski dom po drugiej stronie szerokiego pola kukurydzy z miejsca, w którym się znajdował. W tym domu zawaliła się ściana, zatrzymując w środku kilka osób.

Royce Stead, dyrektor ds. sytuacji kryzysowych w hrabstwie Humphreys, w którym znajduje się Silver City, porównał zniszczenia do śmiercionośnego huraganu Tuscaloosa-Birmingham z 2011 roku i huraganu Katrina z 2005 roku.

„To prawie całkowite zniszczenie” – powiedział po tym, jak ekipy budowlane zmieniły poszukiwania budynków i zwróciły się do oceny szkód. „To małe stare miasto, nie wiem, jaka jest populacja, zostało mniej więcej wymazane z mapy”.

READ  Mąż przewodniczącego Izby Reprezentantów USA zaatakował