Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Naukowiec wypowiada się przeciwko japońskiemu planowi oczyszczania ścieków dla Pacyfiku

Naukowiec wypowiada się przeciwko japońskiemu planowi oczyszczania ścieków dla Pacyfiku

Wiodący głos Pacyfiku w środowisku akademickim wypowiada się przeciwko japońskiemu planowi zrzucenia zanieczyszczonych wód do Pacyfiku.

Prodziekan University of Auckland Pacific Sir Colin Tokuitunga zdecydowanie sprzeciwia się decyzji o uwolnieniu 1,25 miliona litrów oczyszczonych ścieków z uszkodzonej elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi.

„Chociaż można dyskutować nad nauką tego problemu w dowolny sposób, całkowicie niedopuszczalne jest, aby zanieczyszczone ścieki trafiały do ​​naszego Oceanu Spokojnego” – powiedział Tukitonga.

Mieszkańcy Pacyfiku są uzależnieni od oceanu, jeśli chodzi o utrzymanie i wyżywienie naszych rodzin. Jesteśmy opiekunami największego i najdroższego oceanu na świecie. Absolutnie nie ma możliwości, aby Ocean Spokojny był wysypiskiem tych śmieci”.

Czytaj więcej:
* Japonia opóźnia zrzut ścieków jądrowych na Pacyfiku
* „Ufamy rządowi Japonii” — mówi prezydent Sfederowanych Stanów Mikronezji o składowisku odpadów nuklearnych na Pacyfiku
* Japonia dokonuje przeglądu swojego planu wypuszczenia uzdatnionych wód jądrowych na Pacyfiku

Trzęsienie ziemi w marcu 2011 r., po którym nastąpiło tsunami, poważnie uszkodziło stację i spowodowało awarię jej systemu chłodzenia.

Elektrownia jądrowa jest teraz bezczynna, ale aby zapobiec przegrzaniu reaktorów, codziennie pompuje się przez nie setki ton wody.

Sir Colin Tokuitunga, pracownik naukowy z University of Auckland, dołączył do chóru Pacific Voices sprzeciwiającego się planowi zrzucenia oczyszczonych ścieków z elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi do Pacyfiku.

David White / Personel

Sir Colin Tokuitunga, pracownik naukowy z University of Auckland, dołączył do chóru Pacific Voices sprzeciwiającego się planowi zrzucenia oczyszczonych ścieków z elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi do Pacyfiku.

Ponieważ w Japonii brakuje miejsca do przechowywania tej zanieczyszczonej wody, planuje odprowadzać oczyszczone ścieki bezpośrednio do Oceanu Spokojnego.

Pomimo protestów oczekuje się, że dumping rozpocznie się jeszcze w tym roku i będzie trwał przez następne 30 do 40 lat.

Wiele krajów Pacyfiku wyraziło swój sprzeciw wobec planu, w tym premier Wysp Cooka Mark Brown, który przewodzi delegacji do Japonii, aby przedstawić argumenty przeciwko propozycji.

Tuquitonga powiedział, że ważne jest, aby główne kraje Pacyfiku, takie jak Aotearoa Nowa Zelandia, wykorzystały swój głos do przeciwstawienia się dumpingowi.

READ  WHO nie ma wpływu na odpowiedzi krajów na Omicron

„Nowa Zelandia ma obowiązek wobec swoich partnerów w regionie przeciwstawić się Japonii za brak troski o ludy Pacyfiku, które żyją w regionie i których środki utrzymania są w dużym stopniu uzależnione od oceanu” – powiedział.

Kwestia ta znalazła się na porządku dziennym podczas prywatnych rekolekcji przywódców Pacyfiku na Fidżi w piątek.