Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Naukowcy zaskoczeni „flagowym” odkryciem przez astronomów amatorów nowej galaktyki karłowatej | nauka | Aktualności

Naukowcy mają nadzieję, że odkrycie rzuci światło na sposób powstawania galaktyk. Astronom-amator Giuseppe Donatello odkrył kulę podczas eksperymentów w publicznym zbiorze danych opublikowanym przez DESI Legacy Imaging Surveys – katalog zdjęć nieba widocznych z półkuli północnej. Obrazy zostały od tego czasu przeanalizowane przez dr Davida Martineza Delgado z Instytutu Astronomicznego Andaluzji w Granadzie w Hiszpanii.

Porównując odkrycie z głębszymi obrazami wykonanymi przez teleskop o wysokości 3,58 metra Nazionale Galileo we Włoszech, astrofizyk był w stanie określić dokładną lokalizację galaktyki.

Dość zaskakująco, Ryby VII/Drzewo III zostały zidentyfikowane jako jeden z dwóch potencjalnych kandydatów i według Uniwersytetu w Surrey, każdy z nich „uczyniłby z tego znaczące odkrycie astrofizyczne”.

Na podstawie obliczeń zespołu galaktyka jest albo odizolowaną galaktyką karłowatą, albo satelitą gigantycznej galaktyki Trójkąta.

Znana również jako Messier 33 (M33) lub NGC 598, galaktyka spiralna jest trzecim co do wielkości członkiem Lokalnej Grupy galaktyk, za galaktyką Andromedy i Drogą Mleczną.

Czytaj więcej: Wielka Brytania jest gotowa pokonać Putina, gdy Katar dostarcza gaz

„M33 obecnie kwestionuje założenia astrofizyków, ale to nowe odkrycie zaczyna nas utwierdzać w przekonaniu, że nasze teorie są poprawne”.

Zanim astrofizycy będą mogli potwierdzić naturę Whale VII/Tri III, będą musieli dokładnie zmierzyć jego odległość i wiedzieć, jak porusza się ona względem M33.

Tak czy inaczej, będą musieli użyć dodatkowego obrazowania teleskopowego.

Noshin Karim, inny doktorant na Uniwersytecie Surrey, który pomógł zidentyfikować Ryby VII/Triple III, powiedział: „Głębokie obrazowanie Hubble’a pozwoli nam dotrzeć do słabszych gwiazd, które działają jak potężne estymatory odległości, posiadając rekordową jasność.

„Aby potwierdzić ruch nowej galaktyki, potrzebujemy obrazowania z ośmiometrowego lub 10-metrowego teleskopu, takiego jak Keck lub Gemini”.

Odkrycie galaktyki zostało opisane w artykule naukowym opublikowanym w czasopiśmie Comiesięczne zawiadomienia Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego.

READ  Amerykańscy producenci masek szukają pomocy u administracji Bidena | Wiadomości biznesowe i ekonomiczne

Autorzy badania napisali: „Odkrycie większej liczby satelitów na obrzeżach M33 może pomóc wyjaśnić, czy ta rozbieżność między przewidywaniami a obserwacjami wynika z niezrozumienia procesu powstawania galaktyk, czy też ze zmniejszonego oświetlenia i jasności powierzchni satelity M33, który zmalał. Jak dotąd poniżej limitów wykrywania z poprzednich przeglądów.

„Jeśli jest naprawdę odizolowany, będzie najsłabszym znanym dotąd karłem polowym”.