Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Naukowcy w końcu mają wyjaśnienie niesamowicie jasnego światła, które pochodziło z głębi kosmosu

Naukowcy twierdzą, że w końcu znaleźli wyjaśnienie tajemniczego, jasnoniebieskiego światła, które pochodziło z głębi kosmosu.

Trzy lata temu astronomowie byli oszołomieni, widząc jasny niebieski błysk wyłaniający się z ramienia spiralnego odległej galaktyki, oddalonej o około 200 milionów lat świetlnych.

Pierwsze odkrycie zdarzenia znanego jako AT2018cow miało miejsce w czerwcu 2018 r., kiedy zostało zaobserwowane podczas przeglądu na Hawajach, który szybko wysłał globalne alerty nakazujące innym teleskopom szukać go. Zobaczyli jasny błysk 100 razy jaśniejszy niż zwykła supernowa, najjaśniejsza eksplozja, jaką kiedykolwiek widziała ludzkość.

Wyglądała jak supernowa, ale była znacznie jaśniejsza i szybsza niż te i tak już intensywne wydarzenia. Naukowcy starali się to wyjaśnić i stało się znane jako szybkie przejściowe niebieskie światło lub FBOT, bez wyjaśnienia, jak to się stało.

Więcej szczegółów na temat wydarzenia sprawiło, że był jeszcze bardziej zdumiony. Naukowcy odkryli, że składa się nie tylko z jasnych błysków światła, ale także z pulsujących i potężnych promieni rentgenowskich, setki milionów takich impulsów pochodzi z tego samego obiektu.

Impulsy te pojawiają się regularnie, co 4,4 milisekundy, przez okres 60 dni.

Naukowcy wykorzystali te impulsy do obliczenia, że ​​źródło promieniowania rentgenowskiego nie powinno mieć szerokości większej niż 1000 kilometrów i mieć masę mniejszą niż 800 słońc. Wydaje się to wskazywać, że jest to coś zwartego, jak mała czarna dziura lub gwiazda neutronowa.

W związku z tym wydaje się, że tajemniczy błysk mógł mieć miejsce, gdy gwiazda umierała – kiedy zapadła się, tworząc małą czarną dziurę lub gwiazdę neutronową. Spowodowało to, że zjadł otaczającą go materię, połknął gwiazdę i uwolnił intensywne wybuchy energii podczas jej marszu.

Taki wniosek został przedstawiony w nowym artykule zatytułowanym „Evidence for a Compact Object in the Wake of the Extremely Transient Galaxy AT2018cow”, opublikowanym w astronomia naturalna.

READ  Nowe modele ML wykazują dużą dokładność w przewidywaniu powikłań po operacji przepukliny brzusznej

„Prawdopodobnie wykryliśmy narodziny zwartego obiektu w supernowej”, mówi główny autor Dheeraj „DJ” Basham, naukowiec z MIT. „Dzieje się tak w normalnych supernowych, ale nigdy wcześniej tego nie widzieliśmy, ponieważ jest to chaotyczny proces. Uważamy, że te nowe dowody otwierają możliwości znalezienia mini czarnych dziur lub mini gwiazd neutronowych”.

Wcześniejsze próby wyjaśnienia błysku sugerowały, że może to być czarna dziura powstająca w supernowej lub gwiazda odrywająca materię od innej przechodzącej gwiazdy. Jednak astronomowie nigdy nie byli w stanie w zadowalający sposób wyjaśnić błysku przy użyciu wyłącznie danych optycznych – co skłoniło naukowców stojących za nowym artykułem do spojrzenia również na energię promieniowania rentgenowskiego.

To skłoniło ich do sprawdzenia regularnych impulsów, które można wykorzystać, aby dowiedzieć się więcej o tym, co je wysyłało. Powiedzieli, że wykluczyło to istnienie pośredniej czarnej dziury i doprowadziło naukowców do obecnego wyjaśnienia.

Naukowcy stwierdzili, że te same techniki można wykorzystać do lepszego zrozumienia innych szybkich niebieskich przejściowych optycznych w tej samej rodzinie.

„Kiedy pojawia się nowe zjawisko, jest podekscytowanie, że może powiedzieć coś nowego o wszechświecie” – mówi Basham. „W przypadku FBOT wykazaliśmy, że możemy szczegółowo badać ich pulsy w sposób, który nie jest możliwy w polu widzenia. Dlatego jest to nowy sposób na zrozumienie tych nowo narodzonych zwartych ciał”.