Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Naukowcy twierdzą, że szczepionki przeciw COVID uratowały 20 milionów istnień ludzkich w pierwszym roku

Data publikacji: aktualizacja:

PLIK – Na zdjęciu dostarczonym przez firmę Pfizer z marca 2021 r. fiolki szczepionki Pfizer-BioNTech COVID-19 są przygotowywane do pakowania w zakładzie firmy w Puurs w Belgii. Według badań opublikowanych w czwartek. 23 czerwca 2022 w The Lancet Infectious Diseases Prawie 20 milionów istnień ludzkich uratowały szczepionki COVID-19 w ciągu pierwszego roku, ale można by zapobiec większej liczbie zgonów, gdyby udało się osiągnąć globalne cele. (Pfizer przez AP)

Naukowcy poinformowali w czwartek, że szczepionki przeciw COVID-19 uratowały prawie 20 milionów istnień ludzkich w ciągu pierwszego roku, ale można by zapobiec większej liczbie zgonów, gdyby osiągnięto międzynarodowe cele dotyczące zastrzyków.

8 grudnia 2020 r. emerytowany sprzedawca w Anglii otrzymał pierwsze ujęcie czegoś, co miało stać się globalną kampanią szczepień. W ciągu następnych 12 miesięcy ponad 4,3 miliarda ludzi na całym świecie ustawiło się w kolejce po szczepienia.

Chociaż wysiłki te zostały zakłócone przez trwałą nierówność, zapobiegły one zgonom na niewyobrażalną skalę, powiedział Oliver Watson z Imperial College London, który kierował nowym badaniem modelowania.

„Katastrofa będzie pierwszym słowem, które przyjdzie do głowy”, powiedział Watson o wyniku, gdyby szczepionki nie były dostępne do walki z koronawirusem. Wyniki „określają ilościowo, o ile gorsza byłaby epidemia, gdybyśmy nie mieli tych szczepionek”.

Naukowcy wykorzystali dane ze 185 krajów, aby oszacować, że szczepionki zapobiegły 4,2 mln zgonów z powodu Covid-19 w Indiach, 1,9 mln w Stanach Zjednoczonych, 1 mln w Brazylii, 631 000 we Francji i 507 tys. w Wielkiej Brytanii.

Według badania opublikowanego w czwartek w „Lancet Infectious Diseases”, można by zapobiec dodatkowym 600 000 zgonów, gdyby cel Światowej Organizacji Zdrowia, jakim jest 40% szczepień, został osiągnięty do końca 2021 roku.

READ  Pokryte szczepionkami plastry drukowane w 3D mogą wkrótce zastąpić znajdującą się w pobliżu strzykawkę

Główne odkrycie – uniknięto 19,8 miliona zgonów z powodu COVID-19 – opiera się na szacunkach liczby zgonów, które miały miejsce częściej niż zwykle w tym okresie. Wykorzystując tylko zgłoszone zgony z powodu koronawirusa, ten sam model spowodował 14,4 miliona zgonów, których udało się uniknąć dzięki szczepionkom.

Londyńscy naukowcy wykluczyli Chiny z powodu niepewności co do wpływu pandemii na tamtejsze zgony i ich ogromną populację.

Badanie ma inne ograniczenia. Naukowcy nie powiedzieli, w jaki sposób wirus może inaczej mutować w przypadku braku szczepionek. I nie wzięli pod uwagę, jak mogłyby się zmienić blokady lub noszenie masek, gdyby szczepionki nie były dostępne.

Inna grupa modelująca zastosowała inne podejście, aby oszacować, że 16,3 miliona zgonów z powodu COVID-19 zostało unikniętych dzięki szczepionkom. Ta praca nie została opublikowana przez Institute for Health Metrics and Evaluation w Seattle.

W prawdziwym świecie ludzie często noszą maski, gdy liczba przypadków wzrasta, powiedział Ali Mokdad, a fala Delta w 2021 r. bez szczepionek wywołałaby poważną reakcję polityczną.

„Możemy nie zgadzać się z liczbą jako naukowcy, ale wszyscy zgadzamy się, że szczepionki przeciw COVID uratowały wiele istnień” – powiedział Mikdad.

Odkrycia podkreślają osiągnięcia i niedociągnięcia kampanii szczepień, powiedział Adam Fane z Bristol Medical College w Anglii, który nie był zaangażowany w badanie tak jak Mokdad.

„Mimo że tym razem poszło nam dobrze – ratując miliony istnień ludzkich – mogliśmy zrobić to lepiej i musimy radzić sobie lepiej w przyszłości” – powiedział Finn.

Fundusze pochodziły z kilku grup, w tym Światowej Organizacji Zdrowia; brytyjska Rada Badań Medycznych; Gavi, Sojusz Szczepionek; Fundacja Billa i Melindy Gatesów.